„BEST BUDDIES“ ПРОГРАМ У НОВОМ САДУ Пријатељство један на један

Дружење у виду драмске и плесне радионице „Best Buddies“ програма у Новом Саду, биће одржано 19. новембра, а позив за волонтере отворен је све време трајања програма.
а
Фото: Ива Петровић

Тај програм је део највеће међународне организације под називом „Best Buddies International“, који је посвећен укидању социјалне, економске и физичке изолације људи са интелектуалним и физичким потешкоћама у развоју у свету, а Србија је 60. земља која јој се прикључила.

– Организација „Бест Бадис Србија“ (Best Buddies) настала је 2020. године као моја лична иницијатива – објаснила је генерална директорка Марија Марјановић. – Мотивисала ме је потреба да помогнем деци, младима и људима који су маргинализовани и слабо видљиви у друштву, као и свом детету, јер сам мајка детета са потешкоћама у развоју, како би се јачали њихови потенцијали и самопоуздање, ширила идеја у друштву и упознавала шира популација са особама са сметњом у развоју, али и како би се рушиле предрасуде о њима.

Та непрофитна организација омогућава стварање услова за упознавање и формирање пријатељстава међу вршњацима са и без интелектуалних потешкоћа преко 16 година старости, кроз формирање мреже волонтера. Програм „Пријатељство један на један“ помаже социјалну и друштвену интеграцију људи, како кроз самостално и независно изражавање тако и кроз развијање техника и способности који ће им у томе помоћи. Осим тога, организација има још три мисије, што подразумева обуке људи са сметњама у развоју како да граде самопоуздање и самозаступање, потом, интегрисано запошљавање, које за сада постоји само у Београду, али и пружање подршке и стварање услова за њихов самостални живот.

– Велики проблем са којим се суочавају деца са сметњама и њихови родитељи је да, након формалног образовања, они излазе из система и не припадају више нигде – истиче Марија Марјановић. – Неке услуге социјалне заштите, које су до тада користили, укидају се. Немају посла нити перспективе за даљи развој, а с тим у вези јавља се усамљеност, депресија, регресија у понашању и знању, а стари родитељи више немају снаге да помогну.

Наша саговорница напомиње да је у почетку организација покривала само Београд, а од пре две године се проширила на Ниш и Нови Сад. У Српској Атини тренутно су једном месечно организована групна дружења, док ће од наредне године бити реализована два пута месечно. Реч је о активностима креативног, забавног и спортског карактера, чији је циљ окупљање волонтера, учесника и свих заинтересованих појединаца. Дружења су отвореног типа, те свако може да се прикључи, а та окупљања до сада су подразумевала ликовне радионице, часове јоге и каратеа, радионице кувања али и плесна и драмска дружења уз едукативне елементе.

„Велики проблем са којим се суочавају деца са сметњама и њихови родитељи је да, након формалног образовања, они излазе из система и не припадају више нигде“, истиче Марија Марјановић

Фото: Dnevnik.rs

– Главни део наше мреже пријатељства је управо то, стварање контаката један на један и формирање пријатељских парова који се упознају и даље развијају међусобне односе – подсећа координаторка „Бест Бадис“ Нови Сад Зоја Маричић. – Касније, парови сами модерирају свој однос, колико често ће се виђати, која су им заједничка интересовања и слично. Индивидуална пријатељства негују осећај припадности и на директан начин руше баријере, смањујући осећај изолације, усамљености и одбачености код учесника и волонтера. Програм подстиче ангажовање заједнице и волонтеризам, наглашавајући осећај одговорности и доприноси саосећајнијем друштву. Волонтери често доживљавају лични раст, повећано самопоштовање и осећај сврхе кроз своје учешће у програму.

У Српској Атини тренутно су једном месечно организована групна дружења, док ће од наредне године бити реализована два пута месечно

 У наредном периоду планиране су активности попут прављења и украшавања новогодишњих колача, као и едукативне радионице о природи. Волонтер може постати сваки појединац, од средњошколаца завршних година до пензионера, који не морају да имају претходно искуство у раду са особама са развојним или интелектуалним сметњама.

Окупљања су организована на различитим местима у граду, као што су Црна кућа (ЦК13), Футошки парк и просторије Удружења МНРО на Новом насељу.

Више информација о активностима доступно је на Инстаграм профилу ­bestbuddiesnovisad.

И. Јапунџа

EUR/RSD 117.1527
Најновије вести