БИРАМО НАЈЛЕПШУ БАШТУ: Снежанин рајски кутак надомак Футога

Због вишегодишњег живота у стану, жеља за баштом и отвореним простором Новосађанке Снежане Николић бивала је све јача те је њена породица, у потрази за оазом мира од ужурбане градске вреве, пре шест година пронашла свој природни рајски кутак у викенд-насељу Черевићка скела, на обали Дунава надомак Футога.
1
Фото: приватна архива

Снежанине баштованске чаролије на акцију „Најлепша башта Новог Сада” пријавио је њен син Огњен. Та акција је први пут успешно реализована прошле године, а наставља се и овог пролећа у нашем граду.

Снежана је за лист „Дневник“ открила да је плац, када су га купили, био поприлично запуштен, зарастао и нераван, али да се, и поред тога, могао видети потенцијал онога што је данас постао, а и онога какав ће тек бити. Она је описала да је на плацу изворно било неколико старих стабала јасена, која су у потпуности задржали, а која су у коначници и диктирала распоред, изглед и форму баште. Осим тога, јасен има велику улогу у пружању хладовине током топлих летњих дана те је остављање стабала у животу било добра одлука. О баштенском кутку углавном се брине Снежана уз помоћ супруга Спасе, док је син Огњен, као млађи члан породице, најчешће задужен за идејна решења.

– Највећа препрека с којом смо се суочили, а с којом се „боримо” и данас, јесте то да више нас жели да на истом простору у башти имплементира своју идеју – казала је Снежана. – Син је више за минимализам и за то да башта буде сведенија, док је мени дражи нешто слободнији стил и велика разноликост биљака у башти. Такође ми је битно да стално имам биљке у цветању.

Снежанину башту, осим стабала јасена, красе и сезонске и вишегодишње биљке, попут нарциса, зумбула, пампас траве, луна ред хибискуса, биденса, алоје, јадранске лепотице, смреке, абијес јеле, руже стаблашлице, патуљасте жалосне врбе и друге биљке. У делу планираном за јапански врт и кои језерце, син Огњен је засадио зелени бамбус, стабло јапанске трешње, јапанску аукубу и водене палме, које ће своје место наћи у самом језеру.

Фото: приватна архива

– С том изменом у башти, заједно с јапанским павиљоном који се планира за ову јесен, башта ће попримити додатну димензију и постати зен-кутак за одмор – нагласила је наша саговорница. – Битан део наше баште чини и камење које окружује стабла и биљке, а које потиче с најразличитијих локалитета Србије и иностранства. Због природе посла, син је у прилици да посећује све веће каменоломе широм Србије па већина камена потиче из домаћих каменолома с обронака Дивчибара, из околине Деспотовца и Рашке, планине Таре и Цера, а своје место у башти је нашао и камен с егејских обала Грчке и чувени мермер с Тасоса.

Да пространство зеленила и чаролија шаренила многобројних биљака, али и детаља за баште веома прија и усрећује Снежану, доказ је њен осмех, а ускоро планира и у потпуности да се пресели у ту викендицу. Стицајем околности, цело ванредно стање због коронавируса Снежана је провела у викендици, сређујући башту, што јој је, како каже, и те како пријало и донело мир.


Предлози до 15. јуна

Предлоге за акцију „Најлепша башта Новог Сада” заинтересовани могу послати до 15. јуна путем имејл-адресе: најлепсабаста­гмаил.цом, а све предлоге ћемо објавити у нашим медијима („Дневник”dnevnik.rs, Новосадска ТВ, nshronika.rsнадлану.цом). Медијски покровитељи те акције су лист „Дневник”, компанија „Колор медија комјуникејшнс” и „Новосадска ТВ”, а од ове године акција се организује у сарадњи и с Француским институтом у Новом Саду.


Фото: приватна архива

– Ја сам хипертензичар и шећераш, да ми није те баште, не знам где бих! – истакла је Снежана. – Иако овде још није све готово, дефинитивно се пресељавам за неколико дана. Не могу више да живим у граду, а и сад долази лето, а ја сам током целог лета углавном увек ту. У ову башту је уложено много труда и времена и заиста сам везана за њу те уживам у свакој баштованској активности.

К. Ивковић Ивандекић

Фото: Приватна архива

EUR/RSD 117.1527
Најновије вести