(ФОТО, ВИДЕО) РЕПОРТЕРИ „ДНЕВНИКА” НА ЛИЦУ МЕСТА: Уређење Алмашког краја у пуном јеку! Ређају се камене коцке у Улици Златне греде

Радови у склопу пројекта ревитализације и реконструкције Алмашког краја у Новом Саду одвијају се по планираној динамици и у пуном су јеку, а прва улица коју су радници у четвртак почели да поплочавају каменом коцком (порфиром) је Златне греде.
а
Фото: С. Ковач/Ђ. Радивојевић/dba_architects (Instagram)

Отпочињањем ових радова Алмашки крај полако поприма изглед уређеног старог језгра, онако како су га пројектанти новосадске фирме ДБА замислили, у шта се екипа „Дневника” уверила када је јуче обишла тај кварт.

Пројекат обнове једног од најстаријих делова Новог Сада, који одликују времешне куће, вијугаве уске улице, мир, тишина и посебна атмосфера, заједнички финансирају Покрајинска влада и Град Нови Сад и један је од најзначајнијих у новосадској историји. Читав крај се налази под првим, највишим степеном заштите, што је прогласила Влада Републике Србије, па се зато ради искључиво по мерама струке, заштитара и уз пуно уважавање мишљења, пре свега људи који живе у том делу града.  Да би та историјска целина, најстарији српски део града из 1718. године била очувана и заштићена, неопходно је обновити запуштену инфраструктуру и сачувати аутентични дух простора, па се пројекат изводи уз надзор пројектаната и Завода за заштиту споменика културе, уз координационо тело које чине представници Покрајинске владе, Града Новог Сада, Српске православне цркве, Матице српске и Удружења „Алмашани“.

Алмашки крај полако поприма изглед уређеног старог језгра, онако како су га пројектанти новосадске фирме ДБА замислили, у шта се екипа „Дневника” уверила када је јуче обишла тај кварт

Фото: С. Ковач

Реч је о вишегодишњем и сложеном пројекту, који ће, према проценама надлежних и стручњака трајати између пет и седам година. Прва фаза обнове почела је у децембру 2022. године. Средином прошле године урађена је реконструкције комуналне инфраструктуре и почело је постављање садних јама и партерно уређење, као предуслов за озелењавање и пејзажно уређење. Претходно су радници били ангажовани на постављању топловода у Скерлићевој и Улици Златне греде, док су истовремено у Улици Саве Вуковића обнављане фасаде, постављани нови црепови на кровове и уграђивана је столарија. Према плану у наредном периоду предвиђена је обнова зоне у југоисточном делу, тачније улица Златне греде, Скерлићеве, трга на укрштању Златне греде и Скерлићеве, који би требало да понесе назив Орфелинов трг, Милована Видаковића, дела Ђорђа Јовановића, од Косовске до Саве Вуковића, део Саве Вуковића, од Ђорђа Јовановића до Лађарске. Други део инвестиције биће реализован у неколико подфаза.

Прва фаза обнове почела је у децембру 2022. године. Средином прошле године урађена је реконструкција комуналне инфраструктуре и почело је постављање садних јама и партерно уређење, као предуслов за озелењавање и пејзажно уређење
Фото: С. Ковач

Престижна награда у Паризу

Представници новосадске фирме „ДБА”, предвођени директором Ђорђем Бајилом, аутори пројекта урбанистичко-архитектонског уређења просторне културно-историјске целине – Алмашког краја у Новом Саду, прошле године су  у Паризу примили престижну награду „Architizer A+Award“, у категорији „Unbuild landscape “. Церемонији уручења признања присуствовао је и председник Покрајинске владе Игор Мировић, с обзиром на то да је Покрајинска влада финансирала у целости израду пројектно-техничке документације.

Наиме, почетком лета изабран је у првих пет из целог света на 11. такмичењу „ Architizer A+Award “. Новосадски пројекат је био у конкуренцији са по једним пројектом из НР Кине и са Исланда и два пројекта из САД.

Пројекат подразумева и потпуну обнову једног од најважнијих инфраструктурних објеката у граду – алмашког канализационог колектора, који није реконструисан последњих 50 година. Биће реконструисана целокупна водоводна и канализациона мрежа, постављена нова расвета и урбани мобилијар, улице ће бити прекривене каменим материјалом, а биће и потпуно другачије уређен саобраћајни ток. Када је реч о зеленилу, према проценама сада у Алмашком крају има између 200 и 250 стабала. Њихов број ће бити удвостручен након обнове, што ће посебно допринети лепоти амбијента.

Пројекат обнове једног од најстаријих делова Новог Сада, који одликују времешне куће, вијугаве уске улице, мир, тишина и посебна атмосфера, заједнички финансирају Покрајинска влада и Град Нови Сад

Подсетимо, пројектом архитектонско -урбанистичког уређења, који ће бити реализован у наредним годинама, обухваћено је 28 улица и 600 објеката у Алмашком крају, а планирана је и измена режима саобраћаја, што подразумева креирање примарно пешачке зоне, измештање главних транзитних праваца из централног дела на ободне делове простора. Урбанистичко-архитектонски пројекат за уређење Алмашког краја, односно простора површине око 22,58 хектара урадила је новосадска фирма „ДБА“, а за техничку документацију, неопходну за ревитализацију најстаријег дела града, који представља сам почетак Новог Сада, издвојено је готово 97,6 милиона динара.


У част Захарија Орфелина

Удружења грађана „Алмашани” покренуло је иницијативу да се у Алмашком крају подигне споменик у част Захарија Орфелина, једном од најпознатијих српских културних радника, талентованом ствараоцу у више од 20 вештина, попут калиграфије, бакрореза, књижевности, песништва, компоновања, а који је живео у Скрелићевој улици и који је био парохијанин Алмашке цркве.

Планирано је да споменик буде смештен у јужном делу раскрснице улица Златне греде, Скерлићеве, Саве Вуковића и Ђорђа Јовановића, на месту сусрета улица Златне греде и Скрелићеве, испред објекта у Скерлићевој број 37, док би обележје било уметничка скулптура која симболише талента Захрија Орфелина, а који је приказан сунчаним сатом на постаменту.


Фото: Рендер

Приликом презентације пројекта 2022. године истакнуто је да ће уређењем Алмашког краја бити створени услови за развој Новог Сада када је реч о култури, традицији, саобраћају и туризму али и да се, очувањем културног наслеђа и архитектуре у време интензивне урбанизације, настоји вратити коренима.

Силвиа Ковач

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Dnevnik (@dnevnik.rs)

 

 

 

 

 

 

 

EUR/RSD 117.1205
Најновије вести