Изнајмити стан у Новом Саду све је тежи посао: За гарсоњеру месечно и до 300 евра

Нова школска година на факултетима почиње у октобру, па би, пре него што приону на учење, студенти који нису из Новог Сада требало на време да се скуће.
bulevar patrijarha pavla, dnevnik
Фото: Dnevnik.rs

Без обзира на то да ли је реч о продаји или изнајмљивању стана, најтраженији су они мањи, попут гарсоњера и једнособних, до 40 квадрата. Осим центра, популарни делови града су Грбавица, Лимани 1 и 2, Булевар ослобођења, као и околина сајма и Улице цара Душана, због близине Медицинског факултета, те је за некретнине у тим квартовима потребно издвојити највише новца.

По речима агената за промет некретнина, потражња диктира цену, али на њу утиче и локација, година изградње, као и опремљеност простора. За изнајмљивање гарсоњере или једнособног стана потребно издвојити од 150 до 220 евра месечно, односно и око 300 уколико је реч о луксузно опремљеној некретнини.

И док студенти углавном траже мање, намештене станове, млади брачни парови често се одлучују за делимично опремљене некретнине јер већ поседују неки намештај. Веће, махом трособне станове без покућства, изнајмљују породице с децом, а цене се крећу од 200 до 250 евра, односно и до 500 уколико је реч о луксузној некретнини у центру града.

Локација постаје све више ствар навике те је будућим станарима – закупцима – код избора животног простора приоритет квалитет, као и то да стан могу изнајмити на дуже стазе, односно да власник не планира продају. Све популарнији је Булевар патријарха Павла јер су ту зграде релативно нове, има доста пратећих садржаја и тај кварт добро је повезан с другим деловима града, а још увек има и довољно паркинг-простора.

Све траженија је и Нова Детелинара, а због добре покривености линијама градског саобраћаја грађани се одлучују и за живот на Новом насељу и Лиманима. Ништа мање важан фактор приликом избора некретнине нису ни трошкови, поготово за грејање, па се закупци чешће одлучују за станове у новијим зградама, пошто се грејање у таквим објектима углавном плаћа по утрошку.


Непожељни кућни љубимци

Иако све више фирми, ресторана, али и аутобуских превозника дозвољава улазак кућним љубимцима, то није случај када је реч о изнајмљивању станова. По речима агената за промет некретнина, власници станова углавном нису „пет френдли”, те ће се подстанари с псом или пак мачком намучити док нађу одговарајући животни простор.


По речима агената, слободних станова мање квадратуре готово да и нема, а будући да је наћи место за паркирање често немогућа мисија, нарочито у центру и околини, све више закупаца жели да, уз стан, изнајми и паркинг или гаражу.

Саша Крагуљ из агенције „Хаус некретнине” наводи да веће станове, као и ненамештене, у последње време изнајмљују фирме и школе језика као пословне просторе. 

Један од разлога „несташице” малих станова је и изнајмљивање на дан, које је током последње две године у већим градовима све популарније. Поједини станодавци нашли су да им се више исплати да туристима изнајме стан на неколико дана и за то време зараде исто колико и од месечне кирије.

Агенти се слажу у томе да је експанзија издавања станова на дан подигла ренту подстанарима, а не би требало заборавити да је у Новом Саду све мање гарсоњера јер просечна квадратура стана у згради мора бити 60 квадратних метара.

Према речима доскорашње житељке Сомбора З.Д. која је због школовања детета приморана да се пресели у Нови Сад, јако је тешко наћи одговарајући мањи стан, који је добро опремљен, а да при томе није папрено скуп. Станодавци, углавном, траже да се овере уговори или да се за стан да депозит.

Текст и фото: Ј. Вукашиновић

EUR/RSD 117.1415
Најновије вести