ЈКП „Чистоћа” набавља нову механизацију, канте и контејнере

Јавно комунално предузеће „Чистоћа” годишње уклони дивље депоније с више од 12.500 места у граду и приградским насељима, што је између 11.000 и 12.000 кубика отпада годишње.
Direktor JKP „Čistoća” Vladimir Zelenović Foto: Dnevnik.rs
Фото: Директор ЈКП „Чистоћа” Владимир Зеленовић Фото: Дневник.рс 

Без обзира на то што из тог предузећа редовно апелују да се отпад одлаже на за то предвиђена места, смеће на јавним површинама или поред контејнера уместо у њима, уобичајен је призор у свим деловима града, а најчешће се велике депоније праве на Темеринском путу и Сајлову. Екипе „Чистоће” дневно уклоне дивље депоније с око 30-40 места, што је око 900 кубика смећа.

– Већина депонија, поготово оних с великом количином смећа, уклања се по налогу Комуналне инспекције, али има и оних које наше екипе рашчисте и без налога, током редовних активности на терену – каже за „Дневник” директор ЈКП „Чистоћа” Владимир Зеленовић. – Међу највећим дивљим депонијама у граду и околини су оне које се периодично чисте и након тога поново формирају, попут депонија на Сајлову, у Руменки, између Футога и Бегеча, на Темеринском путу, као и на уласку у Ковиљ, код Будисаве. Старом намештају, столарији и санитаријама, као и отпаду попут шута и различитог грађевинског материјала, није место поред контејнера, недалеко од саобраћајница или на јавним површинама, обалама река и потока.

Зеленовић истиче да редовно упозоравају да се отпад одлаже у контејнере и канте и корпе за отпатке, међутим, још увек има несавесних, не само грађана већ и правних лица, односно предузећа, који на те апеле не реагују и самим тим угрожавају животну средину. Он додаје да је одлагање таквог отпада на Градској депонији бесплатно, а контејнере за крупни и кабасти отпад могуће је изнајмити, између осталог, и  од ЈКП „Чистоћа”.

Фото: Дневно се уклони и до четрдесет дивљих депонија  Фото: Дневник.рс  

Када је реч о сепарацији отпада, директор Зеленовић најављује проширење пројекта у наредних годину дана, тако да ће прилику да раздвајају отпад најпре добити становници Лимана, а затим и Новог насеља, јер је у тим деловима града довољно велика густина насељености и контејнерска места су распоређена тако да се може оптимално организовати сакупљање различитих врста отпада. Он каже да, иако изгледа да се ширење пројекта најављује годинама, а не реализује, то и није баш тако.

– Пре свега, било је неопходно да прође одређено време да би се прикупило довољно података о оправданости увођења примарне сепарације  у ширем центру Новог Сада, а затим и да се анализирају неопходна улагања у опрему и механизацију, као и да се планира већи број радника, који би били ангажовани за додатне послове – напоменуо је Владимир Зеленовић. – Очекујемо да ће се ускоро створити услови за наставак пројекта, који се показао оправданим, будући да је искоришћеност отпада који се одлаже на Градску депонију, повећана у просеку око 25 одсто.

Фото: Редовно упозоравају да се отпад одлаже у контејнере и канте и корпе за отпатке Фото: Дневник.рс

Наш саговорник каже да је ове године планирана набавка виљушкара, комбиноване радне машине с прикључцима носивости пет тона (мини-утоваривача), комбиноване радне машине, затим трактора с прикључцима за Зимску службу, као и два камиона за пражњење подземних контејнера. За куповину механизације „Чистоћа” ће, како је програмом пословања за 2020. годину предвиђено, издвојити укупно 78,85 милиона динара. Осим тога, за куповину надземних контејнера и пластичних канти, „Чистоћа” је наменила десет милиона динара, односно осам милиона, а предвиђена је и набавка контејнера за кабасти отпад, који ће, како је процењено, коштати 4,9 милиона динара.

За услуге из делатности предузећа, попут одржавање јавне хигијене, чишћење, одношење отпада и слично, Град ће „Чистоћи” платити готово 246,6 милиона динара. Осим тога, из градске касе ће бити издвојено и 40 милиона за набавку и уградњу 70 подземних контејнера, а недавно је за тај посао закључен уговор с београдском фирмом „Еко-сигнал”, од које је „Чистоћа” и раније пазарила подземне контејнере.

Ј. Вукашиновић

 

Прилику да раздвајају отпад најпре ће добити становници Лимана, а затим и Новог насеља, јер је у тим деловима града довољно велика густина насељености и контејнерска места су распоређена тако да се може оптимално организовати сакупљање различитих врста отпада (Владимир Зеленовић)

 

 

 

 

EUR/RSD 117.1527
Најновије вести