Нови Сад најбучнији у Војводини

Нивои дневне, вечерње и ноћне буке прелазе дозвољене вредности, чиме је Нови Сад сврстан у најбучније градове у Војводини, показали су извештаји готово свих мерних станица за мерење буке у граду.
novi sad panorama RHA
Фото: Dnevnik.rs

У урбаним срединама повећан ниво буке потиче од саобраћаја, грађевинских машина, великих расхладних уређаја и сличног, док ноћни ниво буке потиче и од рада угоститељских објеката. Мерење буке у Новом Саду на осам мерних места обезбеђује Градска управа за заштиту животне средине, у складу са Законом о заштити од буке у животној средини, а на основу Програма мерења нивоа буке у животној средини на територији града Новог Сада

Ноћни ниво буке на мерном месту у Змај Јовиној улици не прелази дозвољене вредности, као ни на мерном месту Телеп, где су дневни и вечерњи нивои буке око дозвољене вредности, а ноћни испод, рекли су нам у Управи, додајући да су и вечерњи нивои буке на Новом насељу такође испод граничне вредности.

Они наводе да би потенцијално решење за тај проблем била израда акционог плана заштите од буке, који се базира на стратешким картама буке, а које обезбеђује Републичка агенција за заштиту животне средине.

Бука доводи до отежаног функционисања грађана, омета учење, концентрацију, може да поремети сан и спавање и доприноси порасту крвног притиска и могућег оболевања срцa

Град Нови Сад је започео израду тих стратешких карата да би обезбедио основу за израду акционог плана који ће дати одговор на питање  које мере је потребно предузети, али је и донео Одлуку о радном времену објеката у којима се обавља угоститељска делатност којом се смањује ниво ноћне буке, кажу у Управи, додајући да је једна од превентивних мера и подизање зеленила.

Др Сања Бијеловић из Института за јавно здравље Војводине рекла је за „Дневник” да су анкете, које су они раније спроводили, показале да Новосађани имају проблем с буком из животне средине те да она утиче на наше здравље и доприноси обољевању крвних органа.

“Више од половине испитаног становништва жалило се на буку током дана, и то је углавном радно активно становништво, а више од четвртине становништва се жали да им бука омета сан и спавање“, рекла је др Бијеловић, објашњавајући нам да бука прво узнемирава становништво, а затим доводи до отежаног функционисања, омета учење, концентрацију, може да поремети сан и спавање и на крају доприноси порасту крвног притиска и могућег оболевања срца и других крвних органа.

Град већ ради на превенцији од буке, градећи кружне токове, и озелењавањем површина, а др Бијеловић наводи да би, осим смањења коришћења аутомобила и измештањем тешког саобраћаја из града, смањењу буке допринео и лични допринос сваког појединца.

“Што се тиче личног становања, треба водити рачуна о томе да се користе добри изолациони материјали, који ће спречавати да бука из животне средне допире у наш животни простор, рекла је др Бијеловић.

Градска управа за заштиту животне средине прати и континуирано контролше буку путем овлашћене стручне организације – Института ИМС АД, Београд.

В. Бијелић

EUR/RSD 117.1527
Најновије вести