Одржан 19. Ноћни базар: Од природне козметике до козјег сира

НОВИ САД: Новосадски ноћни базар одржан је 19. пут, у петак и суботу вече и у потпуно другачијем руху и с мањим бројем излагача, у Дому Војске на Кеју, а све у складу с пандемијским мерама.
b
Фото: Dnevnik.rs

По речима организаторке манифестације Марије Радојчић, у жељи да се не отуђе с љубитељима базара и да и даље заједно чине један тим, базар је реализован с истом жељом – да мањи произвођачи добију свој простор на тржишту и постану видљиви и доступни потенцијалним купцима.

Имали смо 60 излагача, распоређених у два нивоа, тако да је обезбеђена сигурност, припремљена су дезинфекциона средства, а с обзиром на то да смо на отвореном простору, не могу рећи да су маске обавезне, иако их доста људи носи, рекла је Марија Радојчић.

Гости су, додала је, могли да открију разне интересантне рукотворине, накит или кућне потрепштине или се одлуче за природну козметику.

Од гастрономских производа и слаткиша, у понуди је било разних варијанти козјег и крављег сира, сушеног меса, штрудли и „брауниз” колача, али и слаткиши од сушеног воћа.

Бавим се сушењем воћа по руској технологији, која се користила још од 14. века, открила нам је Јевгенија Кајзер, која има пољопривредну производњу воћних слаткиша.

Како је појаснила, суше воће на минус 45 степени Целзијуса, и то све што може да се замисли: од диње, грожђа, крушке, преко вишње, кајсије, јабуке, нектарине, до смокве, шљиве, јагоде, бундеве, купине, малине.

Када се осуше, остане танка материја, буквално влакна, која обликујемо, и садрже 90 одсто витамина и свега осталог што је значајно. Не мења се ни мирис ни укус. Имамо нешто воћа у нашој башти, а нешто купујемо по комшилуку. Рок трајања производа је 12 месеци, вели наша саговорница.

На крају дворишта био је штанд с „хватачима снова” и насмејана Катарина Илић, која нам је испричала о томе шта су ти предмети и колику моћ имају.

Правим хватаче снова и излажем их већ годину и по на Ноћном базару, али генерално, и на свим манифестацијама које се организују у Новом Саду, казала је Катарина, додавши да у суштини, реакције на предмете нису лоше, а приметила је да деца доста више знају о њима него њихови родитељи. 

Фото: Dnevnik.rs

Новосађани су, судећи по разговору с неколицином, већ одавно упознати с манифестацијом и једва су чекали да се реализује. Због пандемије коронавируса, живот је стао, а досада је преовладала. 

Чули смо да ће Ноћни базар бити отворен за овај викенд те сам са женом и децом изашао мало да прошетам и можда нешто и купим, казао је Владимир Прентовић.

Како додаје, често су долазили док је био на Рибљој пијаци, па су дошли и овде, у Дом Војске, да погледају шта све има у понуди.  Купимо углавном неку клопу, а супруга купи и неке потрепштине за кућу. Подржавам увек такве акције јер је лепо када се да шанса занатлијама да се промовишу. Што се тиче понуде, заиста је разноврсна, па доста различитих ствари може да се нађе на једном месту, закључио је Прентовић.

С њим се сложила и Дајана Бјелајац, која каже да пре свега долази јер сваки пут нађе нешто ново и занимљиво.

Свиђа ми се што су сви производи резултат труда тих људи који их излажу и који су почели од нуле, те желим да допринесем локалној домаћој трговини купујући на Ноћном базару, каже наша саговорница, додајући да највише воли крафт пиво, али и разне сиреве.

Текст и фото: И. Бакмаз

 

 

EUR/RSD 117.1627
Најновије вести