Одржана Национална конференција о безбедности деце у саобраћају

Национална конференција о безбедности деце као путника у саобраћају, трећа по реду, одржана је јуче у Туристичком насељу „Рибарско острво”.
С. Шушњевић
Фото: С. Шушњевић

Учесници, међу којима су били представници Управе саобраћајне полиције МУП-а Србије, Института за јавно здравље Војводине, Саобраћајног факултета у Београду, новосадског Факултета техничких наука и други стручњаци, разговарали су о унапређењу безбедности у саобраћају и значају заштитних система. Том приликом, Дечјем селу у Сремској Каменици, новосадском породилишту и такси удружењу из Зрењанина, уручена су ауто-седишта. Конференцију је организово „Ин Концепт”, уз подршку републичке Агенције за безбедност у саобраћају и Града Новог Сада.

- Град је препознао значај едукације свих учесника, поготово најрањивијих категорија, као што су деца -  рекао је члан Градског већа за саобраћај и путеве Александар Кравић. - То је најефикаснија превенција и у складу с тим Нови Сад, заједно са Агенцијом за безбедност саобраћаја, реализује пројекте намењене различитим старосним групама, почев од предшколског и школског узраста.

Директор Агенције за безбедност саобраћаја Републике Србије Душко Пешић нагласио је да Србија тежи томе да не буде страдале деце у саобраћајним незгодама.

- У току је израда Националне стратегије за безбедност саобраћаја, а до краја године имаћемо Нацрт тог документа - најавио је Пешић. - Да бисмо успели у томе, неопходне су координација и едукација свих релевантних институција и организација, те адекватна обука полицијских службеника.

Организатор конференције Маријана Јовановић из „Ин Концепта” подсетила је на то да је Нови Сад прва локална самоуправа која је оформила Канцеларију за дечја ауто-седишта и да су ове године, у сарадњи с Управом за саобраћај и путеве, подељена бесплатна седишта намењена старијој деци.

Кад је реч о безбедности деце у саобраћају, Душко Пешић наводи да је ситуација боља него претходних година. Крајем деведесетих година у саобраћајним незгодама годишње је страдало 57-58 деце, а у последњих пет година тај број је смањен на 10-17. Ове године је за првих 11 месеци погинуло деветоро деце, док је лане у истом периоду прошле погинуло њих 13. Пешић истиче да су пре 15 година деца страдала углавном као пешаци, али се то променило, те данас око 60 одсто страдају као путници у возилу.

Награда „Најсигурнији загрљај“ ове године припала је министру унутрашњих послова Александру Вулину, зато што је препознао појачану контролу употребе дечијих ауто-седишта као једну од кључних активности која доприноси смањењу страдања деце - путника у саобраћају.

Ј. Вукашиновић

EUR/RSD 117.1527
Најновије вести