Октобар – месец правилне исхране

Завод за здравствену заштиту студената јуче је у преподневним сатима у холу зграде, у сарадњи с многим владиним и невладиним организацијама, обележио још један датум из календара здравља.
ishrana 1
Фото: Дневник (Ф. Бакић)

Осим академаца, посетиоци су била деца из основних школа и вртића.

„Веома смо задовољни што ове године имамо много учесника“, казала је епидемиолог др Лидија Туро.

„Данас су ту „Етера”, Медицински факултет, Дом здравља „Нови Сад”, Природно-математички факултет, „Тапервер”, Јазас, Удружење мајстора за резбарење воћа и поврћа и други. То је важно јер само сарадњом можемо послати поруку да је исхрана важна, не само за унапређење и очување здравља него и за превенцију многобројних болести, те да о томе не треба размишљати само током октобра него сваког дана.“

Саговорница нам је рекла да се увек труде да својим активностима повежу различите генерације па су тако на јучерашњој манифестацији средњошколци и студенти заинтересованима мерили висину, тежину и индекс телесне масе. Међу најчешћим лошим навикама у исхрани истакла је прескакање доручка, који, нажалост, није на листи приоритета због јутарње журбе, али и прекомерно конзумирање грицкалица. Код студената се статистички подаци годинама нису знатно мењали: углавном момци више нагињу ка гојазности – 15 одсто, а десет одсто девојака је потхрањено.

Фото: Дневник (Ф. Бакић)

„Уз пасиван начин живота, студенткињама које су као средњошколке биле потхрањене тежина се полако нормализује, док се момци још мало угоје. Није ни чудо јер неких 20 одсто студената седи више од десет сати, а највећи проценат њих од шест до осам сати. Истраживања говоре да су последњих година девојке физички активније“, додала је др Туро.

Будући да се од оброка „с ногу” на сваком кораку нуде нездраве и висококалоричне опције, није лако придржавати се правилног начина исхране.

„Спас за то је једино планирање оброка унапред. С друге стране, увек постоји нека алтернатива: сад има доста продавница здраве хране и пекара с различитим интегралним пецивима, а може се грицкати и коштуњаво или свеже воће, односно поврће. Битно је да о томе мислимо пре него што се нађемо у ситуацији да нас савлада глад. Исто тако, не смемо заборавити да уз здраву исхрану иде и физичка активност. Није страшно ако се мало више поједе уколико се то потроши“, каже Лидиа Туро.

С. Милачић

EUR/RSD 117.1527
Најновије вести