План дела Подбаре на јавном увиду до 15. децембра: Нова гаража, проширење школа и изградња вртића

Након што је прошле године усвојен План детаљне регулације Подбаре, поново је на јавном увиду, до 15. децембра, нацрт простора између Улице Милоша Бајића, Београдског кеја, Марка Миљанова и блокова западно од Косовске улице, који обухвата 24,61 хектара.
podbara
Фото: Dnevnik.rs

Становање остаје доминантна намена, а предвиђено је проширење капацитета школских и предшколских установа, Средњошколског дома и Топлане „Исток”, као и изградња јавне гараже између Косовске и Шумадијске улице. Градски урбанисти очекују да ће на планом обухваћеном подручју бити 8.600 становника, односно, како је наведено, просечна густина насељености износиће 350 становника по хектару.

Део Алмашког краја још прошле године је евидентиран као културно-историјска целина, намењена вишепородичном и породичном становању, високом образовању и култури. Приземне и једноспратне куће у улицама Саве Вуковића и Златне греде биће сачуване, а градски Завод за заштиту споменика културе доставио је урбанистима списак објеката од значаја за очување градитељског наслеђа. Иако тај списак нема правну снагу, те грађевине ће бити сачуване, уз могућност надградње на појединим местима. За разлику од ранијег плана, који је дозвољавао надградњу објеката у Даничићевој 3 и 5, то није случај у документу који је на увиду, па ће те зграде бити задржане у изворном облику, у, како је наведено, циљу очувања архитектонских вредности. Нацртом је утврђена конзервација Алмашког краја до доношења плана регулације тог кварта, којим ће бити дефинисана правила уређења и грађења у складу са статусом сваког појединачног објекта.

Урбанисти сматрају да се већина блокова на обухваћеном подручју може сматрати завршеним целинама, што не значи да неће бити градње нових, махом стамбених, вишеспратница. На неколико места, у деловима који не припадају заштићеној целини, дозвољена је надградња до четири спрата с поткровљем, односно до пет у Улици Марка Миљанова. Како је наведено, могућа је замена или надградња објеката, а изузетак су грађевине у Даничићевој и поједини објекти на Тргу републике и у Улици Милоша Бајића. Предвиђено је проширење комплекса основне и средње школе, као и Средњошколског дома, а могућа је доградња и надградња до два спрата. Комплекс Саобраћајне школе биће проширен на суседну парцелу, док ће између Средњо­шког дома и ОШ „Ђура Даничић” у Душана Васиљева, бити изграђен вртић. У том новом једноспратном објекту, површине до 1.280 квадрата, биће обезбеђен смештај за око 180 малишана.


Приговоридок траје увид

Нацрт плана дела Подбаре на јавном увиду је до 15. децембра и могуће га је погледати сваког радног дана од 9 до 14 часова у ЈП „Урбанизам” на Булевару цара Лазара 3, као и у месним заједницама Подбара у Косовској 41 и Дунав на Београдском кеју 19а. Осим тога, материјал је у дигиталној форми доступан на сајту „Урбанизма” и на званичним интернет страницама Града и Скупштине, а приговори се у писаној форми, док траје увид, подносе Градској управи за урбанизам у Школској 3. Јавна седница комисије за планове заказана је за 14. јануар 2021. године у амфитеатру Спенса.


Фото: Dnevnik.rs

У северном делу простора налази се површина намењена за потребе Топлане „Исток”, и ту је дозвољена висина објеката до три спрата, односно, у случају значајнијих интервенција или реконструкције целог комплекса, обавезна је израда урбанистичког пројекта.

Осим надградње објеката, у појединим квартовима је планирано уређивање јавних блоковских површина, озелењавање и формирање саобраћајница за прилаз легално изграђеним гаражама, док ће оне бесправно подигнуте бити уколоњене.

Када је реч о саобраћајној инфраструктури, већина планираних промена већ је реализована реконструкцијом Улице Марка Миљанова. Урбанисти у тексту плана подсећају на то да су у улицама Милоша Бајића и Даничићевој, као и на Тргу Републике, реконструисани коловози и тротоари, уз очување „клинкер” опеке, као сећање на некадашњи изглед града и улице поплочане тим материјалом. Реконструкција је планирана у улицама у којима су саобраћајне површине дотрајале и не задовољавају захтеве моторизованог и пешачког саобраћаја.

Да је паркирати аутомобил на Подбари „немогућа мисија” те да потера за местом за четвороточкаша може потрајати, Новосађанима је одавно познато. Између Косовске и Шумадијске улице предвиђена је градња јавне гараже с око 140 паркинг места и полуукопаном и најмање једном укопаном етажом, с тим што ће на крову тог објекта бити уређена зелена површина.

Имајући у виду очекивани број становника, предвиђена је изградња гаражних и паркинг места на парцелама корисника, док ће на јавним површинама бити обезбеђено укупно око 1.550 места, и то око 470 у гаражама, 209 у блоковским површинама и око 875 уличних паркинга.

Улично зеленило, као и оно у оквиру блоковских површина, школа, дечје установе, Средњошколског дома, пословања и других простора ће бити сачувано, те је приликом грађевинских радова неопходна његова заштита.

Урбанисти препоручују да за сваку зграду, групу објеката и површине јавне намене, буде обезбеђен сабирни пункт у којем ће бити смештене канте или контејнери, а тачна места и број посуда за одлагање смећа, као и контејнера за сакупљање секундарних сировина (папира, стакла, пластике, метала и др.) биће утврђени пројектом партерног уређења, на основу густине насељености, броја пражњења посуда и запремине сабирних посуда.

Ј. Вукашиновић

Фото: С. Шушњевић и В. Фифа

EUR/RSD 117.1205
Најновије вести