ПЛАН НОВОГ СТАДИОНА Спортски комплекс,  зграда од 15 спратова…

Нацрт плана генералне регулације који се односи на стадион „Карађорђе” с околином на јавном увиду је до 14. октобра.
Novi Stadion Karadjordje/FK Vojvodina
Фото: Novi Stadion Karadjordje/FK Vojvodina

На том простору је предвиђена градња новог спортског објекта, полуукопане гараже, уз Булевар ослобођења, као и општеградског центра.

У планској документацији је наведено да је циљ изградње новог спортског објекта који ће задовољити УЕФА критеријуме за објекте четврте категорије. Планирани капа-

цитет је од 16.000 до око 17.500 гледалаца, а осим терена, у склопу стадиона, који ће имати отворени, наткривени и затворени део, на трибинама за публику су предвиђени пунктови за храну и пиће, као и тоалети, а део ће бити издвојен и за особе с инвалидитетом и њихове пратиоце.

У простору за спортисте, осим свлачионица с тушевима, планирани су базени за релаксацију, теретана, простор за загревање, а засебан део добиће и судије и делегати. На стадиону су предвиђени угоститељски пунктови, санитарне просторије, просторије за прву помоћ (медицински центар), простор за полицију, ватрогасце, сигурносне службе, магацини за одржавање терена и сл.

Део простора ће бити издвојен за значајне посетиоце (ВИП), као и за медије, ТВ студио, сале за конференције и пословне састанке, канцеларије за администрацију (управу) и слично. За особе с инвалидитетом ће на сваких 3.000 седишта бити издвојено најмање десет, а за њих је предвиђен и посебан улаз.

У делу објекта где су позиционирани репрезентативни и службени улази у објекат, планирани су садржаји за посетиоце и навијаче, односно музеј спорта, фан-шоп и слично, а остављена је могућност и да у пословном делу буде смештен хотел.


Спомен-обележја

Будући да се у близини стадиона налази бетонски носач расхладног уређаја прве електричне централе, планирани садржаји, као и услови уређења и грађења у непосредном окружењу, морају бити прилагођени мерама заштите. Урбанисти предлажу да простор на којем је споменик буде уређен тако да ту буде место за одмор, окупљање и одржавање културних и образовних програма.

Осим тога, у околини стадиона је биста једног од оснивача и првог тренера, техничког директора и председника ФК „Војводина” др Косте Хаyија (1898–1971), али и спомен-плоча фудбалерима који су учествовали у НОБ-у, као и „Фабрике радницима”, па је остављена могућност да се та спомен-обележја преместе на неко примереније место у оквиру самог локалитета.


Планирано је да комплекс стадиона на источном делу има подрум приземље и спрат, односно шест спратова у западном делу. Како се из текста плана може приметити, бруто развијена површина објекта је око 41.500 квадрата, а отворених и наткривених делова стадиона око 10.300, односно спортског терена око 9.360.

На западној страни у приземљу је планиран репрезентативни улаз, службени улази, као и улази за публику, који су планирани и на источној страни. С приземља ће се на плато и трибине на првом спрату прилазити степеништима, лифтовима и ескалаторима у оквиру објекта. Улази за публику ће бити и на јужној и северној страни, а урбанисти су предвидели укупно четири колска приступа стадиону (улаза/излаза), и то на приближно четири угла објекта.

С јужне стране, из правца Булевара особођења, на плато и трибине с пратећим садржајима (пунктови за храну и пиће, тоалети) ће се долазити пешачким рампама и пасарелама, а са северне стране отвореним, наткривеним монументалним степеништем.

У оквиру комплекса је планирана и гаража, чији ће део бити намењен спортистима и ВИП гостима. Укупан број паркинг-места на стадиону је 550, односно у подземној гаражи (сутерену) 390, а у приземљу 160.

Полуукопана гаража, са сутереном, градиће се уз Булевар ослобођења и, како је наведено, требало би да премости денивелацију терена између Булевара и стадиона, с тим што је остављена могућност за две подземне етаже. Капацитет је око 150 паркинг-места, а планирано је да кров буде проходан у функцији јавне површине, односно пешачког платоа. Ту је предвиђна озелењена партерна површина, приближно у равни с пешачком стазом уз Булевар ослобођења, и требало би да представља место окупљања и одмора.


Сугестије до 14. октобра

Нацрт одлуке о изменама и допунама Плана генералне регулације простора за мешовиту намену између Булевара Европе, Булевара цара Лазара, улица Стражиловске и Жарка Зрењанина, Булевара Михајла Пупина, улица Јеврејске и Футошке (локалитет Стадиона „Карађорђе” с непосредним окружењем), на јавном увиду је до 14. октобра, а могуће га је погледати сваког радног дана од 9 до 14 часова у ЈП „Урбанизам” на Булевару цара Лазара 3, просторијама МЗ Прва војвођанска бригада у Димитрија Аврамовића 8, и МЗ „Вера Павловић” у Гогољевој 1. Планска документација доступна је и на званичним интернет страницима Скупштине и Града Новог Сада.

Писане примедбе и сугестије подносе се, док траје увид, Градској управи за урбанизам и грађевинске послове у Школској 3.


На планом обухваћеном простору предвиђена је саобраћајница јавног карактера, с које ће се прилазити полуукопаној гаражи и гаражи стадиона, а планиране су и пасареле.

Општеградски центар с пословним садржајима биће смештен уз Булевар ослобођења, а предвиђен је објекат с 15 спратова, с тим да ће паркирање бити решено у подземним етажама.

На Булевару ослобођења се налазе две трокраке раскрснице, с Војвођанском улицом и Улицом Димитрија Туцовића, а будући да је на тој деоници природна денивелација терена јер је Булевар ослобођења око два метра виши, урбанисти предлажу да на месту пешачких и бициклистичких прелаза буде изграђен пешачко-бициклистички подземни пролаз ширине два метра.

Ј. Вукашиновић

 

EUR/RSD 117.1155
Најновије вести