Програм „Године узлета” промовисан у вртићу „Калимеро” на Лиману

Програм „Године узлета” је нови приступ у предшколском васпитању и образовању, који се заснива на савременом приступу учењу, развоју и успостављању квалитетних односа деце с вршњацима и одраслима у раном детињсту. Програм „Године узлета” уводиће се постепено до 2022. године. 
Дневник (В. Фифа)
Фото: Дневник (В. Фифа)

Једна од новосадских предшколских установа у којима се примењује тај програм је вртић „Калимеро” на Лиману, где деца кроз игру, истраживање и срадњу с вршњацима стичу нова знања.

Консултанткиња у Уницефу за предшколско васпитање и образовање Весна Картал објаснила је да су деца по природи истраживачи и проналазачи, односно да не треба да уче тако што им одрасли намећу готове одговоре, већ да им створе подстицајно окружење и прилике за учење.

– Рано детињство је период када деца највише уче, расту и мењају се те је и програм понео одговарајући назив „Године узлета” – казала је Весна Картал. – Србија има дугу традицију предшколског образовања, али је број деце која су укључена низак у односу на земље Европске уније. По подацима из 2017. године, у вртиће иде 61,8 одсто деце од три до пет и по година, док је то у земљама ЕУ 93 одсто. То није једини разлог због чега малишани треба да иду у вртиће. Многа истраживања у последњим деценијама су показала да квалитетно предшколско образовање утиче на понашање деце у каснијем добу.

Фото: Дневник (В. Фифа)

Васпитачица Тања Рајачић истакла је да јој је задовољство да иде на посао од када се ради по новом програму јер се у вртићу осећа потпуно другачија атмосфера. Како је казала, и васпитачи заједно с децом истражују и откривају нове теме које су раније биле стереотипне и које нису омогућавале деци да искажу жеље и потребе. Осим тога, на тај начин је олакшана комуникаци између њих, те малишани имају више самопоуздања и боље примећују свет око себе.

Ивана Михић, чија ћерка Александра похађа вртић „Калимеро” приметила је да Александра не описује шта је радила, већ како и где. Осим тога, уочила је да она да другачије користи простор вртића и заједницу. Како је казала, посебно је радује то што се Александра сваки дан из вртића враћа с новим знањем и жељом да подели те информације с другима и да их наведе да буду радознали и да истражују.

Фото: Дневник (В. Фифа)

Велики изазов и за запослене

Стручна садараница и психолог Драгана Тица истакла је да су у програм имплементирана сва научна истраживања о развоју деце.

– Реч је о великој добити за децу јер она сад имају прилику да бирају када ће се укључити у активности, а без обзира на то, како време буде пролазило, сви малишани ће имати иста постигнућа – казала је Драгана Тица, и додала да нови програм представља велики изазав и за запослене, који су сада још више усмерени на децу, односно пружају им прилике за учење, развој критичког мишљења и наводе их на самосталан проналазак решења.

С. Ковач

EUR/RSD 117.1527
Најновије вести