Роде се ушушкале у Ковиљу и че­ка­ју леп­ше вре­ме (Фото)

Сваког пролећа велики број рода враћа се из далеких крајева баш у Ковиљ, а прве међу њима већ су заузеле поједина гнезда у том селу.
snezne rode
Фото: Dnevnik.rs

Ипак, Баба Марта није била благонаклона ни према тим весницима пролећа, те се чини да ниске температуре и јучерашњи снег не пријају пристиглим родама, које су се, углавном, ушушкале у својим великим гнездима, силазећи само у покушајима налажења хране. Иако су први станари на готово свим бандерама, али и на димњацима Ковиља, углавном самци, јуче смо успели да у једном гнезду, на бандери испред куће Милета Петровића, затекнемо пар рода.

„Стигле су једног дана прошле седмице и изненадиле нас, стале испред куће, тражиле су да једу и пиле воде. Тај стари пар је дошао раније од већине, вероватно их је преварило лепо време па сад дрхћу од хладноће. Сад је Дунав нарастао, немају шта да једу, и по цео дан су у гнезду. Једна од њих сишла је јутрос, тражила је да једе. Док је било лепше време, било је и жаба, сада нема ни њих“, каже тај Ковиљчанин.

Орнитолог у Покрајинском заводу за заштиту природе Марко Туцаков каже да су у Војводину тренутно пристигле роде које су углавном извидници, најчешће мужјаци, који сада чекају да им се придруже партнерке

Фото: Dnevnik.rs

Миле Петровић каже да је ових дана покушавао да родама које су се настаниле у његовој близини остави мало рибе, пошто и сам рибари, али су мачке биле брже. Ипак, јуче, када је једна од рода из гнезда слетела на цесту, он је успео да је нахрани, добацивши јој рибу.

Орнитолог у Покрајинском заводу за заштиту природе Марко Туцаков каже да су у Војводину тренутно пристигле роде које су углавном извидници, најчешће мужјаци, који сада чекају да им се придруже партнерке. Како објашњава, хладноћа каква тренутно влада не представља превелику опасност за роде, а већи проблеми би настали када би такво време потрајало. На срећу, метеоролози најављују раст температуре већ од следеће седмице, када би и већина селица, по речима нашег саговорника, требало да стигне у Војводину.


Најважније је не дирати гнезда

Роде које су свиле гнезда на димњацима су међу угроженијама, пошто се још увек ложи, а у Покрајински завод за заштиту природе већ је стигло и  неколико позива забринутих суграђана на чијим оyацима живе роде.

„Најважније је то да се гнезда не скидају и не руше, а то је и кршење закона. Коришћење шпорета људима не можемо забранити, а боље је и ложити, него дирати роде јер ће се оне саме склонити ако им засмета дим“, упозорава орнитолог Марко Туцаков.

Наш саговорник каже да је циљ Покрајинског завода и да гнезда која су на бандерама не буду директно на жицама, већ на платформама које се монтирају баш за ту сврху. Наша екипа се уверила у то да су ковиљске роде углавном смештене баш на таквим конструкцијама.


„Ако овакве временске прилике кратко трају, без јаких ветрова и мразева, већина птица ће преживети. Такве стуације смо већ имали, а проблематично је налажење хране, пошто у водама тренуто не могу да лове рибу, али се зато хране глодарима на њивама“, каже Марко Туцаков.

Фото: Dnevnik.rs

С друге стране, Туцаков објашњава да међу птицама већ има жртава хладног времена, највише ласта. Оне се хране инсектима, којих сада нема, али већ с десетак степени на живи термометра и птицама ће бити много лакше. Туцаков каже да од колега из Бугарске има дојаве да је тамо, због невремена, страдао и одређен број белих рода.      

Д. Ристић

Фото: Р. Хаџић

Фото: Dnevnik.rs

EUR/RSD 117.1527
Најновије вести