СКУПШТИНA ГРАДА Обнова Спенса креће од базена

На последњој седници градског парламента у овој години, усвојен је низ одлука које се баве програмима рада неколико градских предузећа, одобрен је кредит ЈГСП-у код ЕБРД банке за набавку 30 аутобуса на гас, а усвојена је и нова одлука којом се уређује издавање пословног простора чији је власник Град.
р
Фото: Дневник (Р. Хаџић)

Једногласно је подржана одлука о изменама Плана генералне регулације Каћа, којима се омогућава доградња тамошњег вртића.

Пре почетак седнице градоначелник Новог Сада  Милош Вучевић рекао да верује да ће до пролећа на новосадским улицама бити 101 нови аутобус ЈГСП-а. Такође, нагласио је да је Град много ближи одлуци шта ће урадити са Спенсом, односно да ће тај „симбол града“, како се изразио, бити потпуно реконструисан и у њега ће бити смештени и нови садржаји, као што је центар за вештачку интелигенцију, те дечја библиотека. Он је казао и да је у питању велики и скуп посао, за који очекује и подршку Републичке владе.

И мада је део опозиције подржао отпис дугова Спенса за воду, што је била једна од тачака дневног реда јучерашње седнице, ипак су стигле и критике на рачун броја запослених, неискоришћеног простора...

– На Спенсу је врло тешко стање и симбол града заслужује улагање да би постао делимично одржив – изјавио је Вучевић са скупштинске говорнице одговарајући на примедбе опозиције. – Суштина проблема решава се кроз повећање енергетске ефикасности и кроз нове садржаје, али и нови концепт руковођења. Спенс је 2012. године имао 304 запослена, а ове године, након отпремнина за 64 запослена, сада их има 156. Тражимо новац за пројектно-техничку документацију обнове Спенса, а за припрему тендера обезбедили смо 800.000 евра преко Европске банке за обнову и развој.

Вучевић је напоменуо и да ће у јуну почети реконструкција затвореног базена, те да ће Град финансирати реконструкцију шкољке базена и самог базена, који, како је Вучевић истакао, „цури од 1999. године“, док ће Министарство трговине платити реконструкцију осталих делова затвореног базена. Укупну вредност посла проценио је на око 100 милиона динара. Ипак, истакао је да је кључно рационалисати трошкове за струју, воду и грејање, који износе око 15 милиона динара месечно.

И док је опозиција у супштинским клупама (СРС и „Доста је било“) подржала урбанистички план за Каћ, дотле су, пре свега Ђурађ Јакшић из СРС-а, изнели сумње у измене плана којима се предвиђа измештање ДЕС-а са садашње локације и изградња стамбене зграде на том месту. Јакшић је навео да су до сада одбачена четири плана за оздрављење тог предузећа од значаја за друштво, у којем сада ради тек 30 запослених, од којих 16 особа с инвалидитетом. Из редова власти пак стигла су уверавања да измене плана не значе да ће се ДЕС угасити.

Како је навео шеф одборника ДС-а , који, сем једног чине део опозиције која бојкотује седнице у Скупштини града,  др Вељко Крстоношић, нејасни су разлози зашто се ЈГСП задужује за седам милиона евра, када Град сваке године не може да утроши око 50 милиона евра.

Расправљало се на Скупштини и о располагању пословним простором у власништву Града, на шта је недавно Државна ревизорска институција изнела примедбе, те је постала видљива намера градских власти да се продајом реше непрофитабилних локала. Критике ДРИ  за чланицу Градског већа за урбанизам и заштиту животне средине Миру Раденовић заправо су предлози како да Нови Сад боље управља с око 1.800 „простора“ којима располаже.

Новосадски парламент је усвојио и програм инвестиција Управе за имовину, која ће уложити око 734 милиона динара у изградњу дома здравља на Адицама, Европску престоницу културе, реконструкцију стадиона ФК „Нови Сад“... Усвојени су и програми рада СПЦ „Војводина“ и Туристичке организације Новог Сада.

Скупштина града јуче је потврдила избор Иване Кукин за директорку „Зоохигијене и ветерине“, која је до сада обављала в. д. функцију у том предузећу. Такође, у Апотеци „Нови Сад“ нови директор је Милан Грба уместо Гојка Вујновића. Градски парламент именовао је и неколико заменика градског правобраниоца.

Зграда Радничког универзитета сачекаће инвеститоре

Предложене су, а затим и касније тог дана и усвојене, измене којима се омогућава, осим давања у концесију или јавно-приватно партнерство, и продаја зграде бившег Радничког универзитета.

– Заговарам да зграду Радничког универзитета треба да припремимо за продају, мислим да је најцелисходније за Град да ми приходујемо, да инвеститори дођу и направе хотел, бизнис-кулу или нешто треће – рекао је недавно Милош Вучевић, и додао да је зграда Новосадског отвореног универзитета веома интересантна и због атрактивне локације, али да има недостатак паркинг-места, што, како је рекао, велики лимитирајући фактор. – Недостатак паркинг-простора је упит сваког потенцијалног инвеститора. Имамо писма о намерама неколико инвеститора и за хотеле и за бизнис-просторе. Остаје питање је и да ли је зграда у грађевинском смислу спремна да се гради даље на постојећим темељима.

        С. Крстић

EUR/RSD 117.1627
Најновије вести