ТЕКВОНДО КЛУБ „ГИТРОС” Јачање тела, духа и ума

Теквондо је борилачка вештина коју одликују атрактивне ножне технике и брзина, а они који се определе да тренирају баш тај спорт, могу бити сигурни у то да ће кроз тренинге да јачају своје тело, дух и ум.
U tekvondo u Klubu „Gitros”  Foto: privatna arhiva
Фото: У теквондо у Клубу „Гитрос”  Фото: приватна архива

Сматра се једним од најбољих спортова за децу у развоју, судећи по мишљењу спортских стручњака, јер стимулише развој како координације, равнотеже и општих моторичких способности, тако и равномерно јачање и развој мускулатуре.

– Битно је напоменути да се правилним вежбањем, на при­родан начин подстиче развој мускулатуре и костију, тачније, уједначено се јачају све групе мишића – каже за „Дневник” тренер теквондоа у Клубу „Гитрос” Александар Андре­евски. – На тренинзима се ради подједнак број удараца обема ногама, стога не долази до пренаглашеног развоја појединих група мишића, као што се дешава у многим другим спортовима. Једноставно, деца која вежбају теквондо израстају у виталне, брзе, флексибилне и снажне особе.

Како каже, осим позитивних физичких ефеката, теквондо утиче и на правилно формирање дететове личности јер кроз тренинге развијају дис­циплину, самоконтролу, самопоуздање, самосталност, упор­ност...

– Веома је битно да се деца баве било којим спортом јер тако усвајају правилне и здраве животне навике, имају ритам и не троше све своје време гледајући у екран телефона, рачунара, телевизора и слично – поручује наш саговорник. – Што се тиче теквондоа, у највећој мери је заступљена ножна техника, иако постоје ручни ударци, али нису толико заступљени у борби. Код нас у клубу имамо један тренинг посвећен исључиво кардио-вежбама и вежбама снаге, када радимо „спринтове”, вежбе за експлозивност и вежбе снаге. Веома нам је битно разги­ба­вање, нарочито препонске регије, да не би дошло до по­вреда током тренинга и борбе.

По његовим речима, за такми­чарски теквондо је веома битна физичка спремност, међутим, рекреативно се тим спором могу бавити и особе старије од 60 година. Данас је он олимпијски спорт, који се котира међу најпопуларнијим борилачким вештинама. По неким званичним информацијама, процењује се да теквондо у свету вежба више од 100 милиона људи.

И. Бакмаз

Пројекат „Спортом до здравља” суфинансирао је Град Нови Сад, а ставови изнети у подржаном пројекту нужно не изражавају ставове органа који је доделио новац

 

 

EUR/RSD 117.1205
Најновије вести