У Карловцима само радници лако налазе стан за изнајмљивање

Последњу годину-две изнајмити стан у Сремским Карловцима готово би се могло назвати немогућом мисијом, а добро упућени кажу да је из дана у дан ситуација све неповољнија, осим ако нисте радник ангажован на изградњи пруге или на каквим другим пословима у Карловцима или блиском окружењу.
Sremski Karlovci/Dnevnik
Фото: Dnevnik.rs

Док су се ранијих година на огласним таблама и свим другим местима која имају исту функцију, могли видети огласи, већ дуже нема их ни за лек, с изузетком можда покојег којим неко тражи да унајми стан. Портали и друштвене мреже су, изгледа, однели победу у трци с класичним оглашавањем. Они који су прошли кроз голготу звану пронаћи стан у Карловцима у последње време, тврде да и ту, чим се појави неки оглас, за тили час стан буде издат.

– Два месеца ми је требало да пронађем стан у закуп – каже суграђанка чије име је познато редакцији. – Сви сада издају станове радницима, тако да су породични људи и самци у назавидној ситуацији. Слично је било и пре две године, када сам такође трагала за кровом над главом, али тада није било ове еуфорије с издавањем станова радницима и брзе зараде.

Да радници јесу преплавили Карловце, потврђује власник једног од објеката за смештај туриста. Већ другу годину његове смештајне капацитете на три локације попуњавају радници с различитих градилишта. Док се једнима ангажман завршава половином ове године, напомиње наш саговорник, друга група радника која гради железницу требало би код њега да остане најмање до краја 2021.

Осим тог објекта, и хотел „Дунав“ део својих смештајних капацитета издао је радницима, али и многи Карловчани су учинили исто, увидевши да то може бити добар извор прихода. Судећи по интернет огласима, кревет се наплаћује пет евра по дану. То значи да власници некретнина по једном раднику могу зарадити 150 евра месечно. Други су се определили за другачију рачуницу па наплаћују 50 евра по раднику за месец.

Поучени таквим примерима, неки су похрлили да прилагоде своје куће и станове за издавање радницима, иако се нису до сада бавили рентирањем некретнина, очекујући нови талас радне снаге на градилиштима. За разлику од таквих случајева, како каже наша саговорница која је потрошила два месеца трагајући за смештајем, чињеница је да још увек у Каловцима има станова и кућа које власници из непознатих разлога држе празне. Незванично се прича и да је порасла понуда некретнина за продају, а да ли то има везе с експанзијом радне снаге на територији карловачке општине, није познато.

Зорица Милосављевић

EUR/RSD 117.1527
Најновије вести