У посети Дечјем селу у Сремској Каменици: Добри људи не чекају само Нову годину

„Много нам значе дела различитих добрих људи који не чекају само Нову годину него током целе године сарађују с нама, организују одређене активности, па се с њима договарамо шта је то што је деци потребно“, у јеку предстојећих празника утиске године за нама сумира директор Дечјег села „Др Милорад Павловић” у Сремској Каменици Мирко Јанкелић.
SOS Decije selo pred Novu godinu 2
Фото: Мирко Јанкелић, фото: Дневник (С. Шушњевић)

„Први ниво помоћи је одећа и обућа за децу, затим програми одређених фондација и компанија при којима се нешто окречи или поправи, као што је то летос „Дирецт медиа” учинила с нашим летњим амфитеатром офарбавши га у дугине боје. Имамо сарадњу и с многим удружењима грађана, а наша деца су укључена у спортске активности и дружења. Настојимо да се што више интегришемо у свакодневни живот јер то нам много значи.“

Према његовим речима, протекла година за ту установу била је доста добра, а ниво квалитета рада с децом успешно је одржан.

„Трудимо се да не занемаримо све што је било добро урађено, него да и унапредимо“, наставља Јанкелић.

„Кад је реч о стандарду смештаја, настојимо да све добро одржавамо. Много нам у томе помаже Покрајински секретаријат за социјалну политику, демографију и равноправност полова. Затим, трудимо се да материјално-техничке ствари неопходне за рад васпитача одржимо на нивоу, а при крају је и опремање васпитача рачунарском опремом. За децу смо реализовали интернет клуб, у чему нам је такође помогао Покрајински секретаријат.“

Осим услуге смештаја за децу без родитељског старања, Дечје село профилисано је као пружалац још неколико услуга. Одређене пројектне активности током неколико година спроведене су у сарадњи с Фондацијом „Новак Ђоковић”, као и с УНИЦЕФ-ом, који се залагао да се успостави услуга породичног сарадника, у оквиру које је Дечје село сарадник Центра за социјални рад. Центар за социјални рад упућује Дечје село на дисфункционалне породице које су у ризику од издвајања детета.

„Осим породичног сарадника, укључени смо у пројекат „Становање уз подршку”. Реч је о деци која напуштају систем социјалне заштите, која су завршила средњу школу и факултет, а којој је потребна подршка да се снађу и постану самостална“, објашњава Јанкелић.

„Уговор је потписан у јуну, а пројекат траје две године. Дечје село ће се за то време трудити да испуни одређене структуралне и функционалне стандарде, који се односе на материјално-техничку опремљеност, број запослених који ће бити ангажовани на тој услузи, као и на акредитовани програм обуке, а добијањем лиценце за пружање такве услуге социјалне заштите заокружићемо ту причу.“

Фото: Дневник (С. Шушњевић)

Неопходно је деци употпунити слободно време јер, како Јанкелић каже, оно може бити и највећи непријатељ.

„Не би требало да бораве само пред рачунарима и игрицама јер где су игрице, ту су играонице, где су играонице, ту су кладионице... Укључени смо у културно-уметничка дешавања, спортске активности, наша деца похађају одређене тренинге, а током лета су доста путовала. Немогуће је све побројати, али истакао бих летњи камп у Италији „Калдонацо”, пут у бању Врујци, боравак на Власинском језеру, Бегечкој јами, а и аква-парк „Петроленд” нам омогући посету један радни дан у недељи. Трудимо се да обезбедимо оно што је деци највише потребно.“

У Дечјем селу тренутно борави 65 деце и 15 студената у граду. Станове у граду за те потребе поклонили су одређени људи. Један од њих је Синиша Михајловић.

„Никада нашу децу не бисмо пустили да оду, а да не знају куда ни с ким“, искрен је директор Мирко Јанкелић.

„Припреме за њихов даљи живот су дуготрајне, а и кад оду, бринемо о њиховим потребама. Увек се трудимо да им помогнемо стипендијама, фондацијама, па и приватним познанствима. Имамо примере људи који су стали на своје ноге, али сећају се Дечјег села и радо долазе. Знају шта је то што је њима некад значило и сада у том смислу помажу деци која су овде. Свако је овде успешан на свој начин, зато што је завршио школу и користан је члан друштва.“

Б. Павковић

EUR/RSD 117.1627
Најновије вести