Ускоро тендер за атлетски комплекс на Југовићеву

Будући да је пројектовање атлетског комплекса на Југовићеву и прибављање неопходних дозвола за градњу у јулу било при крају очекује се тендер за извођача.
Град Нови Сад
Фото: Град Нови Сад

У међувремену, новосадска скупштина на седници од 8. септембра, званично је од Републике затражила  нешто мање од девет хектара земљишта на Југовићеву, где би се градио наведени комплекс.

Расписивање јавне набавке најављено је за септембар и, како су из кабинета градоначелника својевремено за “Дневник” објаснили, очекује се да ће до тада бити завршена сва техничка документација и исходована грађевинска дозвола, те припремљена одговарајућа документација за спровођење тендера за прву фазу радова, што подразумева градњу атлетског стадиона и дела пратеће инфраструктуре с трафостаницом и агрегатом.

Фото: Град Нови Сад

На основу идејног решења, процењено је да ће градња дворане, стадиона и отворених терена коштати око 4,5 милијарди динара, с тим да је овогодишњим програмом уређивања грађевинског земљишта за реализацију прве фазе намењено 189,6 милиона. За техничку документацију спортског комплекса на Југовићеву Град је определио готово 27,8 милиона динара (27.759.600), а пројектовање је поверено “Шидпројекту”, док је уговор за пројектовање саобраћајних површина и пратеће инфраструктуре, за потребе опремања тог атлетског центра, закључен с новосадском фирмом “МХМ Пројект”

Планском документацијом спортски комплекс је предвиђен на простору северно од Булевара војводе Степе, иза пословних објеката, а дворана је ограничена Булеваром војводе Степе, будућим продужетком Улице Бате Бркића, Олге Хаџић и Улицом Драшка Ређепа. У оквиру тог комплекса ће бити изграђени атлетска дворана и стадион, али помоћни терени за бацачке дисциплине, отворени спортски терени, као и пратећи садржаји.


Десет стаза од 400 метара

Атлетски стадион биће на око 17.800 квадрата и капацитета 4.000 места. Спортистима ће на располагању бити десет стаза за трчање на 400 метара, али и садржаји за атлетске дисциплине као што су скок у даљ, скок у вис, скок са мотком. Осим тога, пројектом су предвиђени и бацачки терени са мрежама, као и тренажна борилишта, док је у северном делу комплекса планиран помоћни терен за бацачке дисциплине, површине око 10.200 квадрата. Отворени спортски терени биће на површини од око 3.720 метара квадратних.


Атлетска дворана, укупне површине 25.750 метара квадратних, налазиће се у централном делу комплекса и моћи ће да прими 2.150 гледалаца. Висина објекта варира од приземља до два спрата, а на трибинама су, осим стандардних места за публику, у делу везног ходника предвиђене и ВИП галерије. У дворани је предвиђено шест стаза за трчање на 200 метара, скок у даљ, скок у вис, скок с мотком, али и бацачки терени, с мрежама, као и тренажна борилишта. Осим тренинга, у новом објекту ће, како је планирано, бити организована и различита атлетска такмичења.

Пројектом је предвиђена изградња коловоза, платоа, паркинга и пешачких стаза, а простор је организован тако да ће главни приступ атлетском центру бити с западне стране. У том делу је планиран паркинг за бицикле, аутомобиле и аутобусе, од чега је десет места предвиђено за аутобусе, 36 за путничка возила, с тим да су два намењена за особе с инвалидитетом.

Фото: Град Нови Сад

Уколико, како је најављено, тендер за прву фазу буде расписан у септембру, и Градска управа за грађевинско земљиште и инвестиције већ у октобру закључи уговор с одговорним извођачем, за очекивати је да градња стадиона и инфрастртуктуре почне у новембру. Уколико све буде ишло по плану, стадион ће бити завршен на лето, а након тога је у наредној фази фази предвиђена градња атлетске дворане.

Ј. Вукашиновић

EUR/RSD 117.1627
Најновије вести