За Ањин осмех било потребно сакупити чак шест тона чепова

НОВИ САД: Ученици Пољопривредне школе у Футогу Ањи Катави, која болује од церебларне парализе и има сметње у развоју, захваљујући акцији Удружења „Чепом до осмеха“ обезбеђен је комплет савремене асистивне технологије, коју чине екран осетљив на додир и лаптоп са софтверским апликацијама за богаћење појмовног речника, учење слова, али и поспешивање комуникације.
a
Фото: Dnevnik (Slobodan Šušnjević)

Уручењу помагала јуче је присуствовала и чланица Градског већа Дина Вучинић и казала да Град Нови Сад на годишњем нивоу улаже у образовање више од шест милијарди динара, али да осим издвајања за инфраструктуру, бесплатне вртиће и уyбенике, треба промовисати позитивне вредности и следити пример Удружења „Чепом до осмеха“.

- Имали смо прилику да се уверимо шта чепови могу “да ураде”, и како могу да обрадују дете, а ја да упознам сјајну девијчицу Ању која има снажну жељу, и поред свих потешкоћа, да напредује и да стекне што више знања - истакла је Дина Вучинић. - Дивим се људима који воде Удружење. За ово помагало било је потребно чак шест тона чепова, што показује како заједно можемо да помогнемо бројној деци. Настојаћемо да Град увек буде партнер у важним хуманитарним пројектима и подржаћемо програме стицања знања и развијања емпатије јер крајњи циљ је да сви будемо добри људи.

Председница Удружења Вања Петковић нагласила је да Град Нови Сад од почетка подржава то Удружење.

- Ањино помагало успели смо да обезбедимо делом од чепова, делом захваљујући госпођи која је желела да остане анонимна - казала је Вања Петковић. - Хвала свима који сакупљају чепове јер заједно можемо много, као што и каже слоган „Чеп по чеп и нечији живот постаје леп“. Објединили смо хуманитарни рад и заштиту животне средине, али је потребно и образовати младе и ширити свест о заштити животне средине. Зато настојимо да учимо најмлађе како да воде рачуна о природи и да развију солидарност према деци са сметњама у развоју.


Најмасовнија акција у Србији

Ањино помагало је 64. које је Удружење успело да обезбеди уз помоћ грађана. Удружење „Чепом до осмеха” успешно спроводи акцију сакупљања пластичних чепова како би оснажили и пружили подршку појединцима и породицама особа са инвалидитетом. Пројекат је покренут у децембру 2012. године када га је неколицина људи подржала, а данас је то најмасовнија акција у Србији и региону која окупља више од 2.000 активних волонтера и до сада је сакупљено више од 600 тона пластичних чепова. Кроз њихове радионице прошло је око 60.000 малишана само за време пандемије коронавируса.


Фото: Dnevnik (Slobodan Šušnjević)

Ањина мајка Биљана Катава захвалила се и казала да је поносна што грађани заједно доприносе да се очува животна средина и да истовремено помажу другима како би сви могли бити равноправни чланови друштва.

- Помагала које је моја ћерка добила много ће допринети њеном даљем развоју. Она је пуна љубави и ужива у комуникацији с другима, али на свој начин. Школовала се уз подршку асистената, међу децом која немају сметње у развоју, захваљујући чему је много тога постигла и може још много, али уз подршку - појаснила је Биљана.

Директор школе Душан Гагић захвалио се у име ученика и свих запослених чланици Градског већа за образовање и Удружењу „Чепом до осмеха“ што су омогућили набавку помагала за ученицу Ању, која је, како је нагласио, светао пример животне храбрости и воље.

С. Ковач

EUR/RSD 117.1205
Најновије вести