За свадбено весеље потребно мало богатство

Изрека каже да љубав нема цену. Ипак, с том тврдњом многи млади брачни парови не би се сложили јер издаци приликом организовања свадбе нису мали.
1
Фото: Dnevnik.rs

Најјефтинија опција је интимна прослава у кућној варијанти, али већина парова се одлучује да љубав крунише пред мноштвом званица у пригодним локалима.

Венчању најчешће присуствује око стотинак званица. У околини Новог Сада могу се наћи специјализовани локали који се баве искључиво изнајмљивањем простора за прославе, а прилику за зараду су видели и многи градски ресторани.

Већина парова, након што направи списак гостију, тражи одговарајуће место где ће се гости добро провести, али и где ће се добро најести. Цене резервације простора за прославу у околини Новог Сада нису се много мењале у односу на прошлу јесен. Просечна цена изнајмљивања простора углавном износи од 21 до 25 евра по особи, у шта је урачунат комплетан мени с пређелом, главним јелом (обично је у понуди печење), пићем и десертом. Наравно, уколико има додатних захтева, попут украшавања локала, то се посебно наплаћује. Интересантно је да су неки локали толико „разрадили“ посао да на својим интернет страницама имају читаву рубрику посвећену организацији венчања са саветима, а нуде и свог фотографа, сниматеља, бенд...

Свака млада се највише радује савршеној венчаници у којој ће изгледати бајковито, међутим, такве умеју да буду и цене. Како су нам објаснили продавци у салонима венчаница, цену кроји врсте тканине, детаљи али и колекција. За куповину хаљине из снова млада ће морати да издвоји барем 500 евра, а уколико се одлучи за изнајмљивање, платиће око 250 евра. Ту још, наравно, треба додати ципеле, накит, шминку и одлазак код фризера који укупно могу коштати и изнад 100 евра.

Младожења ће бити прави „срећник“ јер је за свечано одело потребан много мањи буyет. Одело, заједно с кошуљом, каишем и ципелама, може се наћи по 130 до 200 евра, у зависности од бренда и тканине.

Најбитнији детаљ су свакако бурме. Младенци се обично одлучују за златне, али последњих година све су популарније сребрне. Како смо сазнали у новосадским златарама, цена зависи од тежине, ширине, врсте драгог камења, а креће се од 160 евра и преко вртоглавих 1.000.

Осим романтичних тренутака заљубљеног пара, гостима ће у сећању остати добро весеље. За музику је потребно „одрешити кесу“ и издвојити барем 100 евра по свирачу, док за фотографа, који ће се постарати да не заборавите значајне тренутке, треба платити око 110 евра. Ту је и торта, која се може наручити у већини новосадских посластичарница, а које траже око 10 евра по килограму. Кићење сватова кошта око 100 евра, док је бидермајер 20.

Уз то, неки парови придржаваће се старих обичаја, који се породично негују, те ће славље бити улешано такозваном куповином младе, бацањем пиринча на младенце после церомоније венчања, традиционално даривање младе... а све то може додатно да оптерети трошкове.

Агенције за организовање венчања су у свету популарне већ годинама, док код нас младенце углавном беспарица спречава да ангажују стручњака. Агенције услуге просечно наплаћују око 500 евра, а што је више захтева, расте и цена.

Већина младенаца, када изведе рачуницу, размишља о подизању кредита јер је за крунсање љубави пред стотинак званица потребно издвојити барем 5.000 евра

Не треба заборавити ни таксу за венчање код матичара, која стаје 500 динара, а ако се церемонија организује у локалу где се одржава прослава, потребно је издвојити додатних 9.000 динара.

Већина младенаца, када изведе рачуницу, размишља о подизању кредита јер је за крунсање љубави пред стотинак званица потребно издвојити барем 5.000 евра. Међутим, многи парови сматрају да на венчању не треба штедети јер је то један од најлепших и најзначајнијих дана у животу.

С. Ковач

EUR/RSD 117.1527
Најновије вести