Кремљ одбацио нове извештаје о умешаности у изборе у САД

МОСКВА:  Кремљ је данас одбацио два нова америчка извештаја о умешаности Русије у америчке председничке изборе 2016. године, наглашавајући да у њима недостају детаљи те а нису успели да појасне како је руска влада наводно била умешана.
moskva1, pixabay
Фото: pixabay.com

У извештајима приватних стручњака које су амерички сенатори - и републиканци и демократе - обелоданили у понедељак, наведено је да је мешање Москве преко друштвених мрежа било много више раширено него што се раније мислило и укључивало је настојања да се Американци поделе по расној и екстремној идеологији, пренела је агенција Ројтерс.

Кремљ је и раније негирао извештаје о умешансоти Москве у изборе у САД 2016. године, истичући да је реч о политички мотивисаној антируској кампањи.

Глас Америке је у понедељак пренео наводе из извештаје припремљеног за Сенат САД да је Русија користила све најважније платформе друштвених мрежа како би на гласаче утицала дезинформацијама, у покушају да Доналд Трамп буде изабран за председника.

У поменутом извештају се наводи да су Руси, који су радили за групу звану Агенција за истраживање интернета (ИРА), започели са експериментима на друштвеним мрежама, како би прво утицали на локалне изборе 2009. а да су проширили своје операције на изборе у САД 2013. користеци Твитер, а затим и друге популарне друштвене мреже Јутјуб, Фејсбук и Инстаграм.

За председницку кампању 2016, у извештају се наводи да су Руси покушали да изазову конзервативне гласаче да подрже Трампа, наглашавајуци теме попут права на оружје и имиграције.

У исто време, руски оперативци слали су афроамеричким гласачима али и другим групама попут либерала, жена, муслимана, Латиноамериканаца и ветерана, поруке и друге информације са циљем да их збуне у вези са изборним процесом, укључујући и погрешне информације о томе како да гласају.

"Оно што је сигурно јесте да су све те поруке јасно имале за циљ да иду у корист Републиканској партији и посебно Доналду Трампу", наводи се у извештају који је пренео "Вашингтон пост".

EUR/RSD 117.1527
Најновије вести