Миро Ковач има решење за гранични спор у Пиранском заливу

ЗАГРЕБ: Бивши министар за спољне и европске послове Миро Ковач (ХДЗ) предлаже да Словенија и Хрватска спор око ганице у Пиранском заливу, о чему постоји и одлука арбитражног суда, реше по угледу на Немачку и Холандију у заливу Доларт, где две државе нису утврдиле границу. 
Piranski zaliv Foto: Tanjug/ Wikimedia, ilustracija
Фото: Tanjug

Ковач, наиме, сматра да би Словевније и Хрватска по том принципу требало да склопе споразум о управљању Пиранским заливом на корист једне и друге стране.

"Тиме бисмо показали да је победила кооперација, а не конфронтација. То је једини разуман излаз из ове замршене ситуације. Договора Хрватске и Словеније о промени границе на мору нема. Хрватска ће стога морати да настави да поштује свој Устав и своје законе и надзире своје границе, значи контролише морски простор до средишње црте између хрватског и словенског копна", рекао је Ковач за Јутарњи лист.

Према његовим речима, покушај једностране примене одлуке о арбитражи, коју је Хрватска одбацила је нарушавање међународног права."Кршење хрватског суверенитета се не сме толерирсти", поручио је Ковач.

Ковач, који је и председник саборског Одбора за спољну политику, сматра да је председник Европске комисије Жан Клод Јункцер у праву када каже да треба спречити кршење међународног права, мислећи притом на земље југоисточне Европе.Напомиње, међутим, да Европска комисија врло добро зна да је управо због кршења међународног права Хрватска била приморана да изађе из споразума о арбитражи.

Иако званично Хрватска и даље остаје на својој позицији да арбитражну одлуку правно не може да призна јер је словеначка страна наочиглед компромитовала тај процес, Јутарњи пише да се из хрватске влад ипак незванично могу чути појашњења да заправо ту превеликог спора нема и да је више реч о техничком питању - како на основу арбитражне одлуке доћи до билатералног договора.

Јутарњи примећује и да је изостао звавнични став Министарства спољних и европских послова и владе на јучерашњу изјаву Јункера да гранични спор није само билатерално питање, него утиче на целу Европску унију.Јункер је рекао и да ће ЕУ наставити да посредује на основу арбитражне пресуде, као и на перспективу земаља западног Балкана, те додао да Комисија не жели инциденте између двеју држава.

Љубљанско Дело у данашњем издању пише да ће Јункер до краја јануара позвати премијере Хрватске и Словеније, Андреја Пленковића и Миру Церара, у Брисел а поводом примене арбитражне пресуде о граници у Пирансом заливу.

EUR/RSD 117.1192
Најновије вести