Орбан поново наљутио Хрвате: "Ријека-Мађарска до мора"

ЗАГРЕБ: На споменику који је поводом стогодишњице потписивања Тријанонског споразума отворио мађарски премијер Виктор Орбан налази се и натпис који говори о томе да Ријека припада Мађарској, пише хрватски портал Индекс.
Orban Viktor/Fonet
Фото: FoNet

Како наводи портал, Орбан је споменик отоворио 4. јуна на граници Мађарске и Словачке, а међу спомен-плочама, уз мапу "велике Мађарске", налази се и плоча на којој пише "Fiume - tengerre Magyar", што значи "Ријека - Мађарска до мора".

Тријанонски споразум потписан је недуго након Првог светског рата у палати Тријанон у Версају, а његовим одредбама је након распада Аустро-угарске знатно смањена мађарска територија.

Орбан се пошетком маја нашао на мети оштрих критика у региону, након што је објавио мапу "велике Мађарске", која обухвата хрватске територије све до Ријеке и Далмације, али и делове Србије и Румуније.

Ријека је постала део Мађарске 1868. године споразумом под називом Ријечка крпица.


И делови Србије на спорној мапи

Мађарски премијер Виктор Орбан поново се нашао у жижи интересовања у региону због мапе "велике Мађарске", након што је отворио споменик на којем се налази спомен плоча са мапом, на којој су и делови Србије.

На споменику су словима од неруђајућег челика угравирана имена укупно 12.500 градова, села и општина које су до 1920. године припадале Мађарској, односно Аустро-угарској.

Орбанова влада платила га је 16 милиона евра, а у средишту гранитног комплекса, Споменика националног јединства, гори вечни пламен.

За догађај је компонована посебна опера, по узору на Рихарда Вагнера, а званицама су се на отварању делиле и црне траке жалости, преноси Блиц.


На крају говора, у којем је навео да су велики делови мађарске територије "насилно отцепљени", Орбан је рекао да је срећан што ће са Словацима, Хрватима, Србима и Словенцима градити заједничку будућност.

Видео снимак догађаја на којем се види карта "велике Мађарске" и спомен-плоча са спорним натписом објављена је на Орбановом званичном Фејсбук налогу.

EUR/RSD 117.1197
Најновије вести