Дебата УН: Осуда убиства Ивановића,Спец.суд да почне да ради

ЊУЈОРК: Амабсадори земаља-чланица СБ УН осудили су данас у оквиру дебате о Косову убиство лидера ГИ СДП Оливера Ивановића и заложзили се за почетак рада Специјалног суда, а као и обично, амбасадори западних земаља и Русије изнели су различита гледишта и процене ситуације на КиМ.
ujedinjene nacije, tanjug video
Фото: Танјуг (Видео)

Америчка амбасадорка у УН Ники Хејли позвала је лидере Косова и Србије да узму будућност у своје руке и што пре се договоре о споразуму о нормализацији односа.

"За Косово и Србију нормализација је вин-вин предлог. Обе земље ће профитирати", рекла је Хејли.

Поновила је да САД подржавају Бриселски дијалог. 

"Најснажније апелујемо на лидере Косова и Србије да искористе шансу, наредни месеци су кључни. Сцена је постављена, корист је јасна, све што је потребно је политичка воља да се створи трајни мир између Србије и Косова", рекла је амбасадорка САД.

Хејли је рекла да је давно прошло време за промену мандата Унмика и апеловала на лидере чланица воде рачуна о трошењу средстава УН.

Она је рекла да САД снажно подржавају чланство Косова у Интерпол и Уједињене нације.

Руски амбасадор Василиј Небезња поновио је да је Русија пре десет година упозорила на последице авантуре једностраног проглашења независности Косова. 

"Пре свега, и даље се саплићемо о суверенитет и територијални интегритет једне земље чланице што представља кршење међународног права", рекао је руски дипломата, наводећи да су Косову одбијени захтеви за чланство у неколико међународних институција.

Према његовим речима, незаконита сецесија је отежала проналажење решења за косовско питање, а покушаји да се на Косову успостави систем и држава нису дали резултата.

"Нејасно је кад ће почети да ради суд у Хагу, хоће ли се појавити оптужнице, јер рад суда зависи од каприца косовске скупштине међу којима има и припадника некадашње ОВК", рекао је Небезња.

Како је рекао, Приштина не испунајава своје обавезе а то се пре свега односи на ЗСО а међународна заједница на ту стагнацију гледа прилично равнодушно.

Ако се буду наставили притисци на Србију по том питању на њеном путу ка ЕУ онда ће бити доведени у питање непристрасност и објективност Брисела.
Небрезја је такоде упозорио на "клановске односе у косовским властима, опасност коју представља повратак радикалних исламиста са Блиског истока, позиве за стварање Велике Албаније, те маргинализовање умерених политичких снага у Приштини".

EUR/RSD 117.1121
Најновије вести