Проруска странка победила на изборима у Летонији

РИГА: На парламентарним изборима у Летонији победила је опозициона, проруска левичарска странка Хармонија са 19,8 одсто гласова, док је прозападна либерална Партија за развој освојила подршку 12 одсто бирача.
Letonija izbori/EPA/Valda Kalnina
Фото: EPA/Valda Kalnina

Очекује се да ће се Хармонија, која ужива подршку велике руске мањине у тој балтичкој земљи, суочити с потешкоћама у формирању владајуће коалиције, након гласања у којем су нове популистичке партије доживеле успон, а владајуће странке - пад, преноси АП.

Две популистичке странке - КПВ ЛВ и Нова конзервативна странка - укупно су освојиле 27,9 одсто гласова, наводи Би-Би-Си, уз напомену да су ове странке раније формирале пактове како би Хармонију изоставиле из владе.

Владајућа центристичка коалиција премијера Мариса Кучинског, коју чине Унија зелених и фармера, Национална алијанса и Партија јединства, освојила је свега око 27 одсто гласова.

Подршка им је опала због незадовољства јавности резултатима борбе против корупције и прања новца, наводи британски медијски сервис.

Аналитичари кажу да би Хармонија сада могла да оформи владу, ако удружи снаге с популистичким партијама, а коалициони преговори би могли да трају недељама.

Ова проруска странка ће имати 24 места у 100-чланом парламенту, док ће Нова конзервативна партија имати 16, а КПЦ ЛВ - 15.

"Без Хармоније није могућа ниједна коалициона комбинација која би била способна и стабилна", рекао је агенцији Лета председник Хармоније Нилс Ушаковс, иначе градоначелник Риге.

Хармонија је саопштила да жели да Летонија остане у ЕУ и НАТО-у, али и да има ближе економске везе с Русијом.

Ова странка је врло популарна у русофоној мањини и освајала је раније велики број гласова, али није успевала да уђе у владу јер су све друге странке одбијале да са њом сарађују, замерајући јој сувише пријатељски став према Русији.

Проруска мањина чини око 25 одсто од око два милиона становника у тој бившој совјетској републици.

На изборима је учествовало 16 странака, чијих се 1.400 кандидата борило за 100 места у парламенту.

Предизборна кампања углавном се фокусирала на друштвена политичка питања као што су здравље и истополни бракови, као и економска питања и борба против корупције.

EUR/RSD 117.1216
Најновије вести