У Бечу напад на Европу, Балкан од 1990. центар европског тероризма

БАЊАЛУКА/БЕЧ: Терористички акт у Бечу је напад на Европу и поред неких мањих разлика у ономе што се догодило и Паризу 2015. године, показују да је реч о нападу на симболр европске, западне цивилизације, каже верско-политички аналитичар Џевад Галијашевић".
b
Фото: Tanjug (Photo/Ronald Zak)

Поводом чињенице да је реч да је један од нападача у Бечу Албанац из Северне Македоније, Галијашевић за Тањуг истиче каже да је сам Балкан, још од 1990. године, "центар европског тероризма".

Тај Албанац није био усамљен, постоји одређени број његових помагача са Косова. Посреди је дестабилизација на осам локација у Бечу, а муниција која је коришћена у пуцњави, произведена је у Игману у БиХ, наводи он.

Ал-Каида је, категоричан је Галијашевић, настала на Балкану, а у БиХ се организовала и постала утицајна.

Општу "антизападну атмосферу", чији су резултати напади и у паризу и у Бечу сматра да је генерисао је председник Турске Реџеп Тајип Ердоган чија је, тврди Галијашевиц радикална и крута реторика дала "јасан упут радикалним исламистима да ураде ове акте".

Он објашњава да се догађа сличан сценарио оном од пре годину дана када је, како каже, Ердоган запретио западним владама: "ако ми заведете санкције, ја ћу пустити терористе ИСИС-а у Европу, па ћете видети освету".

Ердоган је и кроз форму мигрантског таласа и кроз тајне односе практично своје војнике распоређивао у Европи. На исти онај начин на који их је слао у Сирију, Либију, Ирак, Нагорно-Карабах..., поручује аналитичар.

Према његовим речима, Европа је, с друге стране, водила лошу миграциону политику, "системом отворених врата".

Када је реч о укључености у напад у Бечу и терористе са Балкана Галијашевић сматра да 1990. створен основ безбедносне претње са становишта тероризма у БиХ.


Аустрија: Исламиста ухапшен у Линцу
Аустријска полиција ухапсила је мушкарца у граду Линцу након јучерашњег терористичког напада у Бечу, јављају аустријски медији.
Човека, којег описују као исламисту, полиција је извела из куће са лисицама, преноси Ројтерс позивајући се на ОРФ.
Још није познато да ли је ухапшени повезан с нападом.

Та структура се касније само развијала и постајала јача. Не постоји ниједан озбиљан безбедносни ни правосудни обрачун са том структуром, истиче Галијашевић и скреће пажњу да је 500 лица отишло из БиХ да ратује за "исламску државу" у Сирији.

Колико их је санкционисано? Ни 40, и то провизорним казнама које су могле отплаћивати новцем, констатује он.
Галијашевић закључује да је "терористички потенцијал" и у повратницима са светског ратишта и у, како каже, некадашњим муџахединима дубоко повезаним са тероризмом који су добили држављанства БиХ.

Не заборавимо, потенцијал за тероризам, и то знатан је и у овом ''мигрантском таласу'', казао је он.

EUR/RSD 117.1527
Најновије вести