Апатин добија трансфер станицу за претовар и сепарацију отпада

АПАТИН: За успостављање одрживог система управљања отпадом неопходно је удруживање општина, те је у Војводини већ формирано девет региона - Нови Сад, Сремска Митровица, Панчево, Инђија, Кикинда, Суботица, Зрењанин, Сомбор и Вршац.
1

Сомбор је регионални центар у ком ће, осим те локалне самоуправе отпад одлагати општине Апатин, Кула, Oyaci и Бач. На простору садашње несанитарне депоније Ранчево, биће изграђена нова регионална, па је у складу с тим прошле године основано јавно комунално предузеће „Регионални центар за управљање отпадом Ранчево” Сомбор.

Локалним планом управљања отпадом, у Апатину је предвиђена трансфер станица, где би се обављао претовар прикупљеног отпада с територије те општине, а који ће бити транспортован до новог регионалног центра за управљање отпадом (РЦУО) у Ранчеву. Поступак јавне набавке за прибављање техничке документације за градњу трансфер станице комуналног отпада окончан је почетком године. 

Општинска управа Апатина у фебруару је закључила уговор, вредан 14,3 милиона динара с ПДВ-ом, с акционарским друштвом за студије, истраживање, пројектовање и инжењеринг „Хидрозавод ДТД“ из Новог Сада. Од одабраних пројектаната се очекује да у року од пет месеци, између осталог, ураде геодетске подлоге, идејно решење, елаборат о геотехничким условима изградње, извођачки и пројекат за грађевинску дозволу, као и студију о процени утицаја на животну средину, али и да обаве истражне радове.  

„Предмет техничке документације је трансфер станица са рециклажним центром, ради успостављања регионалног система управљања отпадом, која ће се служити за претовар и даљи транспорт отпада, прикупљеног на територији Општине Апатин. Пројектом би требало предвидети мере за ефикасно функционисање комплекса, као и оне које умањују негативне утицаје на животну средину. Пројектант треба да дефинише техничко решење за рационално уређење простора, као и да предложи решење за поступање и третман посебних врста отпада, попут кабастог и грађевинског, што подразумева потребу за дробилицом за грађевински отпад, директан трансфер на регионалну депонију и др.“, објаснили су надлежни у конкурсној документацији јавне набавке.


Ранчево за западну Бачку

Изградњом Регионалног центра за управљање отпадом Ранчево, створиће се услови за затварање депонија, које користи пет локалних самоуправа западне Бачке, али и за прераду и поново коришћење отпада. У оквиру центра ће бити изграђено постројење за третман отпада, што подразумева механички третман, био сушење, производњу чврстог горива добијеног из отпада, као и за селекцију примарно сортираног амбалажног отпада, пресовање и складиштење материјала. Осим тога, својевремено је најављено да ће бити изграђен и комплекс за производњу горива из отпада. 

Министарство животне средине биће инвеститор, с тим да би новац за ту око 34 милиона евра вредну инвестицију требало да буде обезбеђен као део кредита Европске банке за обнову и развој (ЕБРД) и Француске агенције за развој (АФД). 


Парцела на којој је планирана градња трансфер станице у власништву је Општине Апатин и то земљиште се у Катастру води као шума 1. класе, површине 11,7 хектара на потесу Велико поље. Градња станице ће омогућити трансфер мешаног комуналног отпада до регионалне депоније, сепарацију примарно селектованог отпада, као и привремено складиштење посебних токова отпада. 

Како се из пројектног задатка може приметити, комплекс ће имати три зоне - за претовар, зону рециклажног дворишта и рециклажног центра. У зони претоварне станице обављаће се претовар комуналног отпада из аутосмећара у усипни кош стационарне пресе и затим у аброл контејнере, који ће бити одвожени на регионалну депонију. 

На простору рециклажног дворишта одлагаће се посебне врсте отпада, које ће грађани доносити. У тој зони налазиће се низ контејнера за секундарне сировине, специјална спремишта контејнерског типа за опасан отпад из домаћинстава и контејнери за одлагање електричног и електронског отпада, боксови за кабасти отпад. Простор би требало да буде наткривен, односно предвиђена је надтрешница. У зони рециклажног центра планирана је секундарна сепарација и балирање отпада, као и привремено складиштење.

Апатин представља административни, привредни, просветни и културни центар, и на подручју те општине се налазе још четири сеоска насеља - Свилојево, Купусина, Пригревица и Сонта, тако да се сав отпад тренутно одлаже на несанитарној градској депонији (сметлишту). Ј. Вукашиновић

EUR/RSD 117.1527
Најновије вести