Код фризера за псе у Жабљу сви термини попуњени

ЖАБАЉ: Двадесетчетворогодишња Снежана Ћосић из Каћа већ четири године бави се фризирањем паса, популарним „грумингом“. Млада Каћанка сваке недеље долази у Жабаљ, да сређује тамошње љубимце и једини је грумер који ради у Жабљу.
1
Фото: Б. Рашић

Четири радна дана недељно је у Каћу, један дан у Жабљу и то јој је примарни посао, од којег живи. Осим тога, има одгајивачницу патуљастих шнауцера и продавницу за љубимце у Каћу, тако да је све своје време посветила псима.

-Све је почело спонтано, 2012. године, кад сам набавила првог шнауцера као кућног љубимца. Онда сам сасвим случајно чула да постоје изложбе паса и отишла на једну од њих. Затим сам сазнала да за такмичења постоје стандарди за одређену расу, укључујући и фризуре, а за шнауцере је потребно тримовање, односно треба да им се извуче поддлака, да буде оштра, а ретко ко то ради у Новом Саду и околини, па сам одлучила да то научим сама - прича млада грумерка.

Како каже, за бављење овим послом потребно је доста улагања, јер је опрема поприлично скупа, али је исплатив и редован посао, од којег може да се живи нормално.

-Груминг је постао нека врста потребе, не само луксуз. Претходних година није био толико популаран, а сад људи много више брину о изгледу паса. Некад су се пси фризирали  само у градовима, а сад уопште нема разлике између града и села кад је у питању брига о њима, све више људи држи љубимце у кући - прича Снежа.

Највише посла има лети, кад термин мора доста раније да се закаже, зими мало опадне заинтересованост, јер је хладно, али посла увек има. Снежа дневно може да улепша до шест паса, за једног је потребно од сат и по до два, а цена зависи од величине пса и врсте услуге. За мање расе кошта од хиљаду и по до две хиљаде динара, а најчешће јој долазе малтезери и бишони. Имали смо прилику да видимо како изгледа процедура фризирања пса и уверили смо се да је Снежа одлична у свом послу. Кад дође пас, прва је на реду припрема, односно чешљање и решавање чворића ако их има, а онда следи припрема за купање. Ако је пас за шишање машиницом, то се уради одмах након чешљања и онда следи купање. Након тога, длака се обликује маказама на местима где је то потребно и на крају иде санитарни део, односно сређивање ноктију, ушију и парфемисање.

-Уколико је пас немиран, потребно је само мало више стрпљења. Има и оних који су мало агресивнији или не желе да сарађују, али кључ је само радити полако све, упознати се са њима, да се опусте. Прави приступ је веома битан, јер пси све осете. Не користим никад помоћна средства попут седатива, а избегавам да користим и корпе за њушке, јер их још више узнемире. Трудим се да све решим правилним приступом, игром и мажењем - објашњава Ћосићева и додаје да кад волиш посао којим се бавиш, тежи или лошији део посла не постоји.

Жабаљчани су одушевљени Снежиним фризирањем њихових љубимаца, тако да су сваке недеље термини попуњени. Она свој посао обавља у локалној амбуланти, са којом сарађује, а чија је власница млада тридесетогодишња ветеринарка др Тамара Дракулић, коју мештани обожавају и за коју кажу да Жабаљ до сад није имао тако доброг ветеринара. Њих две у тандему дочекују љубимце и пружају им потпуну негу и угођај, тако да је атмосфера у ветеринарској амбуланти „Пет медика“ увек топла и пуна љубави.

Иако је брига о животињама стресан посао, како за ветеринара, тако и за његову породицу, јер радни дан траје 24 сата, седам дана недељно, Тамара је доказала да ни то није тешко. Жабаљчани знају да је доступна у свако доба да помогне њиховим љубимцима, који год да је разлог у питању, а основа за све то је посвећеност и љубав према животињама.

Фото: Б. Рашић

-Имати љубимца не значи само имати га, него му пружити и одговараћују негу. Сећам се професора са факултета, који је рекао да добар ветеринар има мало пацијената. Зато је наш акценат на превенцији, како не би долазило до болести“, каже млада ветеринарка и објашњава да је свест о важности бриге о животињама код Жабаљчана на високом нивоу. „Увек се трудим да објасним потенцијалном власнику да изабере пса који му одговара, у зависности од тога да ли жели да га држи у кући или у дворишту, а онда причамо о томе на који начин треба да брине о њему, а свесни су да је за то потребно много времена и љубави“, подвлачи докторка, код које пси о којима брине од прве вакцине долазе углавном само на контроле и редовне прегледе, јер власници о њима брину на прави начин. „Једна од најлепших ствари је рођење беба, кад помогнете да на свет дође нови живот, а затим само одрастање тих животиња, које пратимо и бринемо о њима готово од првог дана живота, односно од прве вакцине. Осим тога, неописив је осећај кад успете да излечите животињу и да јој спасете живот“, са уживањем прича Тамара о свом послу.

Млада ветеринарка је задовољна, јер је успела да за псе који долазе код ње пронађе грумера који, као и она, обожава животиње, па да на једном месту имају адекватну здравствену негу и фризера, који ће са задовољством да их улепша. Власници љубимаца су то препознали, па су потпуно сигурни кад свог пса препусте њима.

Тамара и Снежа су увек доступне за савете, а поручују власницима љубимаца и онима који желе да их набаве да је најважније да их воле и да брину о њима, јер они нису само украс или модни детаљ, они живе од наше љубави.

Марија Рашић

EUR/RSD 117.1527
Најновије вести