Милана Табачки израђује биљне самоодрживе тераријуме

ЗРЕЊАНИН: Од љубави према природи и биљкама Зрењанинка Милана Табачки направила је сопствени, за сада, мали бизнис. Ова 25-годишњакиња бави се израдом биљних самоодрживих тераријума, под брендом Ланз. У питању су, како каже, мале оазе са магичном енергијом дивљине.
1
Фото: Ж. Б.

– Једног дана сам купила занимљиву стаклену фигурицу у облику сијалице и од‌једном сам добила жељу да посадим нешто унутра. Кроз мало истраживање сам схватила да постоји цела једна грана у тераристици која се бави затвореним типом тераријума. Како је то и даље релативно непознато на нашим просторима, а уз жељу да креирам један нови мали свет, решила сам да свој хоби претворим у посао и да хоби пробам да брендирам – прича Милана Табачки.

Она додаје да је велики љубитељ природе, посебно шуме, па је врло брзо схватила да је оно што сада ради нешто чиме би могла да се бави цео живот. Биљни тераријуми представљају дивљу природу попут шуме или yungle, засађену у стаклу. Они су самоодрживи еко системи чије су главне карактеристике дуговечност, једноставност и очаравајући изглед. Њихов главни атрибут је тај да се не морају заливати, односно довољно им је само неколико капи воде сваких неколико месеци.

Тераријуми су врло влажне структуре у којима се влага претвара у капљице воде кад додирне унутрашње стакло. Затим капљице клизе до земље и поново заливају биљке, а вишак воде иде у први, то јест дренажни слој.

– Процес израде може трајати и неколико сати, али и неколико дана. Унутра се налазе тропске биљке које воле велику влажност, као и одређене врсте маховине. Сваки тераријум пре продаје мора да стоји код мене две недеље како би до новог власника стигао сто посто здрав – каже Милана.

Иако су тераријуми самоодрживи, ипак су у питању живе биљке. Од људи очекују врло мало, да их не ставимо на директно сунце и да их отворимо на сваких месец до три на неколико минута, ради циркулације ваздуха, као и да их мало залијемо. Што је тераријум старији, то ће му требати све ређе отварање и заливање јер је еко систем „јачи“. Милана подвлачи да су биљни тераријуми идеални за почетнике у гајењу цвећа, а посебно су леп поклон.

Фото: Ж. Б.

– Ово јесте мој хоби, али и мој посао. Ланз биљни самоодрживи тераријуми тренутно се могу купити онлајн путем Фејсбука или Инстаграма. Због несигурног транспорта могуће је само лично преузимање било којим даном у Зрењанину и викендом у Новом Саду. Такође, биљне тераријуме можете често видети по фестивалима рукотворина. На фестивалима сам често јер су то дивне манифестације и топло препоручујем да их посете сви, кад год су у прилици – истиче Милана. 

Млада Зрењанинка најављује и пројекат који ће ускоро представити и промовисати. Реч је о пројекту чији је циљ сузбијање и рециклажа отпадног материјала – стакла. 

- Почела сам га крајем прошле године, али због лошег тајминга и мањка новца, тренутно је на паузи. Планирам да га поново покренем и да направим неке мале али здраве промене у овом граду. Надам се да ћу ускоро моћи да га представим широј јавности – завршава разговор Милана Табачки.

Ж. Балабан 

EUR/RSD 117.1205
Најновије вести