Сарадња сомборског Педагошког факултета и Музеја Војводине

СОМБОР: На Педагошком факултету у Сомбору прошле недеље потписан је споразум о сарадњи између ове високошколске установе Универзитета у Новом Саду и Музеја Војводине.
Željko Vučković i Drago Njegovan foto: Dnevnik.rs
Фото: Dnevnik.rs

Како је споразумом предвиђено, сарадња ће се односити на утврђивање потреба за одређеним облицима научно-стручних, педагошких истраживања и реализованих пројеката, затим, стручне посете и праксе из области наставног плана Педагошког факултета. Рачуна се на сарадњу приликом организовања изложбених поставки у циљу афирмисања наставно - образовног, културног и музеолошког наслеђа са територије АП Војводине, као и сарадњу у областима од обостраног интереса страна потписница, чије дефинисање може бити регулисано анексом споразума.

Потписници су били декан Педагошког фалултета у Сомбору проф. др Жељко Вучковић и в.д. директор Музеја Војводине др Драго Његован. Подсетивши да Музеј Војводине ове године обележава 170 година, др Драго Његован осврнуо се на историјат установе која је почела да егзистира као Српска народна збирка Матице српске, која је прерасла у Музеј матице српске 1933. године. Музеј Војводине формиран је 1947. година као комплексна музејска установа, централна за Аутономну покрајину Војводину. У свом раду и саставу има одељења археологије, етнологије историје, културне историје. У оквиру културне историје посебно има збирке и изложбе које су везане за развој школства, од основног школства и предшколског образовања, па до универзитета.

Музеј Војводине обележава 170 година Српске народне збирке Матице српске, а Педагошки факултет 240 година од Норме Аврама Мразовића и почетка школовања учитеља у Срба

- Ове године смо потписали три споразума са значајним установама образовања и науке. То су споразуми са Гимназијом „Јован Јовановић Змај” у Новом Саду, Гимазијом „Јан Колар” у Бачком Петровцу, и као круна свега тога споразум о сарадњи са Педагошким факултетом у Сомбору. Непосредни повод да се интензивирају облици сарадње између једне централне установе Војводине и Педагошког факултета, Универзитета у Новом Саду, са седиштем у Сомбору, јесте обележавање 240 година од почетка школовања српских учитеља на овом подручју и наравно ми ћемо настојати да на музеолошки начин предочимо све оно што су професори овог факултета истражили као историју школства – рекао је Његован.

Декан сомборског факултета Жељко Вучковић је рекао да Педагошки факултет има неколико мисија. Једна је, наравно, просветна, друга је научна, трећа друштвена. Једна посебно важна јесте културна мисија, а она произилази из велике традиције коју Педагошки факултет има, још од Норме, Аврама Мразовића из 1778. године.

- Обележићемо тај велики јубилеј не само нашег факултета и новосадског универзитета, већ и јубилеј читаве српске културе на један достојан начин, а у томе очекујемо сарадњу и помоћ Музеја Војводине као изузетне, еминентне музејске установе и надамо се да ћемо у Новом Саду имати једну заједничку изложбу која ће показати развојни пут Педагошког факултета, али и место и значај које је учитељ као професија имао у развоју и очувању културног и националног идентитета – истакао је декан Вучковић.

        М. Гагрчин

EUR/RSD 117.1155
Најновије вести