Србобрански Бисер добио нове просторије

СРБОБРАН: Корисници Дневног боравка  који води Друштво за помоћ ментално недовољно развијеним особама „Бисер” у Србобрану, нису само деца од 10-12 година, већ и одрасли, старији и од 40 година, већ у зависности од тога која врста подршке им је потребна.
д
Фото: Друштво за помоћ МНРО „Бисер”

- У Дневном боравку имамо 20 корисника, услугу личног пратиоца користи 19-оро деце и око стотинак деце варира у раном третману, па рачунамо да бројимо око 100 корисника услуга нашег друштва, које углавном финансира локална самоуправа, међутим аплицирамо и на друге конкурсе, чиме обезбеђујемо додатне акивности - каже Славка Попић, председница Друштва за помоћ МНРО „Бисер”из Србобрана.

Еко-камп по којем је „Бисер” познат одржава се већ 15 година, од 2004. године, а  организује се у последњој недељи јула и првој недељи августа.

- Били смо међу првима који су покренули камп те врсте. Ту имамо госте из целе Војводине који свакодневно, по један дан буду присутни у кампу. Последње две године Еко-камп нам делимично финансира Савез удружења за помоћ МНРО Војводине чији је председник Марко Кошутић, који је и председник Друштва за помоћ МНРО „Плава птица” из Куле, са којим имамо јако лепу сарадњу- каже Попић. -Од Општине очекујемо само да све буде урађено у роковима што је потребно, расписивање конкурса, јавне набавке, обезбеђење средстава уме да касни због рокова и процедура које дуго трају, иако знамо да ће све на крају бити у реду.

Попић истиче да имају и нови простор који су добили од Општине у који су се већ уселили.

- И Министарство нам је пуно помогло за нови простор кроз два конкурса, за први смо добили 700.000 динара, а кроз други 1,5 милиона динара, што су за нас велика средства. Успели смо да простор направимо тако да има све што нам треба. Први пут смо добили новац од НИС-а, који нам је помогао са првим санирањем објекта, који сређујемо већ три године и он се налази на адреси Пролетерска 4, док нам се досадашњи објекат налази преко моста - каже Славка Попић. -Имамо и лиценцирани објекат у Скопљанској улици и објекат у Хајдук Вељковој који треба да иде у реституцију.

Она сматра да треба да се наставе мере спречавања настанка инвалидности и мере неонаталне политике која треба да доведе побољшања и смањења деце рођене са сметњама и ризицима.

- Имамо ресурсе и било би добро да покренемо неку врсту амбуланте за рану рехабилитацију, како би могли да радимо вежбе, али да амбуланта буде како за децу, тако и одрасле - каже Попић. -Родитељи не стижу да одведу децу у Врбас или Нови Сад или је напорно, скупо, те би било добро да имамо ту врсту услуге код нас, а и намеравамо да и даље развијамо социјално предузетништво, како би се корисници запослили у привреди, а до сада су били ангажовани у јавним радовима.

Са задацима и едукацијама, корисници су прошли обуке и органске производње.

- Сад имамо обуку за масера и терапеута и то су нам развојни правци. Трудимо се свакако да увек будемо на услузи нашим корисницима и људима којима је наша помоћ заиста потребна - истиче председница Друштва за помоћ МНРО „Бисер“ Србобран.

М. Стакић

 

EUR/RSD 117.1216
Најновије вести