Вода у Црвенки доброг квалитета

ЦРВЕНКА: Вода у Црвенки је доброг квалитета, испитана од стране акредитоване институције, Завода за јавно здравље Сомбор, а контролише се два пута месечно, на три различита места, потврдио је директор ЈКП „Водовод” Миљан Драшковић.
c
Фото: Rekonstrukcija česme kraj mosta u centru Crvenke/ Opština Kula

Као вид алтерантивног снабдевања водом у Црвенки се одржавају и јавне чесме, њих осам, у којима се вода не разликује од воде из „Водовода”. Ових дана крај моста у центру Црвенке ради се на козметичкој реконструкцији чесме, замени крова и фарбању.

-Вода на овој чесми није замена и боља варијанта воде, већ само алтернативни вид снабдевања. Поред ове чесме, постоји и седам чесама старог типа у Црвенки које се могу користити. Тренутно је у току обнављање, замена крова, фарбање, једна мала реконструкција како би чесма имала лепши изглед - рекао је Драшковић.

Он је појаснио извесне разлике између извештаја Батута и Завода за јавно здравље Сомбор о квалитету воде:

- Батут је надлежна институција која обједињује све регионалне извештаје и даје своје мишљење. Батут не прави посебан узорак воде, него обједињује све узорке воде и даје своје мишљење које је, у ствари, формирано на основу једног истог узорка, само сагледано из више различитих аспеката. Вода у Црвенки контролише се два пута месечно, на три различита места – на изворишту, у Управној згради и у вртићима и школама, у зависности од нашег слободног избора.

О бактериолошкој или хемијској неисправности воде одмах се обавештава санитарни инспектор, а подручје где је бактерија пронађена се затвара, стога нема бојазни да ће становништво пити воду која није исправна, вели Драшковић. Појава замућене воде такође је честа појава и није забрињавајућа.


Замена 17 километара азбестних цеви

У плану је реконструкција водоводне мреже заменом 17 километара азбестних цеви. Тај обиман посао договорен је у сарадњи локалне самоуправе и ресорног министарства.

- Оно што је потребно, поред замене азбестних цеви, чему ми стремимо и на чему радимо, је једна врста прераде воде, односно система за деферизацију и филтрацију који би управо скинуо тај мали ниво колоидног гвожђа који узрокује наслаге на зидовима цеви и то замућење. Фабрика воде, плус замена цеви, био би пун погодак за побошљање квалитета воде у Црвенки -  рекао је Миљан Драшковић.


- Квалитет воде није свуда исти. Као што у води у Црвенки постоји благо повећан садржај гвожђа, тако и флаширана вода често буде осиромашена за низ нутритивних елемената и минерала. Црвеначка вода, по извештајима Завода за јавно здравље, не садржи нитрите, нитрате, амонијак, арсен, чак ни манган, који је хемијски везан, често буде везан за гвожђе које је изузетно канцерогено. Дакле, о томе да ли је вода исправна или не, Завод за јавно здравље доноси одлуку и он увек има мишљење и извештај пре „Водовода”. У случају да је вода хемијски неисправна, да има благо повећан садржај гвожђа, што је рецимо случај код нас, препоручују се извесне мере попут учесталијег испирања или чешће дезинфекције - каже Драшковић.

Због наслага такозваног колоидног гвожђа на зидовима старих цеви, приликом промена у притиску, прекида у испоруци, нестанка струје и разлици у температури долази до отопљавања, па тиме и замућења.

В. Х.

EUR/RSD 117.1117
Најновије вести