clear sky
20°C
01.08.2025.
Нови Сад
eur
117.1734
usd
102.4512
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

АКО ИМАТЕ АНДРОИД ТЕЛЕФОН ПАЗИТЕ ШТА ИНСТАЛИРАТЕ Ове апликације вас шпијанурају нон стоп, ево шта треба да урадите

31.07.2025. 11:43 11:55
Пише:
Извор:
smartlife.mondo.rs
апликације
Фото: Pixabay.com/ ilustracija

Стручњаци за сајбер безбедност упутили су озбиљно упозорење власницима Андроид уређаја због апликација које их прате и прикупљају личне податке.

У новој истрази коју је спровео потрошачки портал Which? у сарадњи са компанијом Hexiosec, анализирано је 20 популарних апликација из области друштвених мрежа, онлајн куповине, фитнеса и паметне куће, како би се утврдило које су апликације „једу“ податке корисника.

Међу њима су се нашле апликације као што су WhatsApp, Facebook, TikTok, Инстаграм, Амазон, AliExpress, Ring Doorbell и Strava – које су заједно преузете више од 28 милијарди пута широм света.

Уредник портала Which?, Хари Роуз, изјавио је:

„Милиони нас свакодневно користи апликације за све, од праћења здравља и кондиције до онлајн куповине. Иако многе делују као да су бесплатне, наше истраживање је показало да корисници заправо плаћају својим подацима, често у застрашујуће великим количинама.“

Анализа је показала да све апликације траже тзв. ризична одобрења, и то често без стварне потребе, што значи да корисници треба да буду много пажљивији при давању сагласности.

мобилни
Фото: Pixabay.com/ ilustracija

Истраживањем је утврђено да је кинеска апликација Xiaomi Home, која податке шаље директно у Кину, тражила више дозвола него било која друга, чак 91. међу њима је било и пет ризичних дозвола, укључујући приступ микрофону и локацији, што може резултирати „застрашујуће прецизним рекламама“ које искачу корисницима.

Samsung SmartThings је тражио 82 дозволе, Facebook 69, док је WhatsApp био нешто умеренији са 66.

Посебно се истакао Тему, који је, према речима стручњака, агресивно слао маркетиншке мејлове. У домену друштвених мрежа, TikTok је тражио могућност снимања звука и приступ фајловима на уређају.

Откривено је и да је 16 од 20 апликација покушавало да креира прозоре који се појављују преко других апликација, што значи да могу приказивати искачуће поруке чак и када су обавештења искључена.

Ипак, нека ризична одобрења могу имати смисла, на пример, приступ микрофону код апликација као што су WhatsApp и Ring Doorbell у складу је са њиховом функционалношћу.

Хари Роуз поново је нагласио:

„Наше истраживање још једном показује колико је важно да проверите шта тачно одобравате када преузимате нову апликацију.“

У одговору на истраживање, портпарол компаније Мета (која поседује WhatsApp, Facebook и Instagram) изјавио је да ниједна од њихових апликација „не користи микрофон у позадини нити му приступа без учешћа корисника“.

TikTok је поручио да су приватност и безбедност „уграђени у сваки њихов производ“, као и да апликација „прикупља информације које корисник добровољно уноси, уз техничке податке који подржавају функционалност апликације, безбедност и корисничко искуство“.

Тему је навео да се подаци о тачној локацији користе како би се „аутоматски попунила адреса на основу GPS-а“.

mobilni
Фото: Pixabay.com/ ilustracija

„Тему рукује корисничким подацима у складу са локалним и међународним прописима и водећим праксама у индустрији. У потпуности смо посвећени испуњавању регулаторних захтева у Великој Британији и континуираном унапређењу транспарентности и избора корисника“, додали су.

Амазон је, с друге стране, објаснио да се дозволе користе за омогућавање корисних функција, попут „визуелизације производа у простору путем камере телефона или претраге говорним уносом“, пише Нова.

На крају, Самсунг је поручио:

„Свесни смо важности приватности и заштите података. Све наше апликације, укључујући SmartThings, развијене су у складу са законима о заштити података и смерницама канцеларије повереника за информације (ICO). Наши телефони користе Googleov Андроид оперативни систем, који корисницима по дифолту омогућава контролу над приступом подацима. У потпуности поштујемо Googleove смернице за оперативни систем, укључујући и SmartThings. Ова апликација користи искључиво дозволе које су неопходне за њен рад и пружање оптималног корисничког искуства.“

Извор:
smartlife.mondo.rs
Пише:
Пошаљите коментар
X више није оно што је био! МАСК ЈЕ ОБЕЋАО АПЛИКАЦИЈУ БУДУЋНОСТИ, а направио бота који има САМО ЈЕДНУ СВРХУ
da

X више није оно што је био! МАСК ЈЕ ОБЕЋАО АПЛИКАЦИЈУ БУДУЋНОСТИ, а направио бота који има САМО ЈЕДНУ СВРХУ

15.07.2025. 16:25 16:33
ЗАБОРАВИТЕ WHATSAPP И МРЕЖЕ Нова апликација шаље поруке без интернета и броја телефона!
телефон

ЗАБОРАВИТЕ WHATSAPP И МРЕЖЕ Нова апликација шаље поруке без интернета и броја телефона!

08.07.2025. 21:38 21:53