Скупштина Адвокатске коморе Србије окончава протест?
Адвокатура Србије одлучује о томе да ли ће, и када, прекинути протест који траје од 17. септембра прошле године, односно да ли су измене прописа о јавном бележништву
које су усагласили стручни тимови Авокатске коморе Србије и Министарства правде, као и измене пореских прописа довољне да се адвокати врате у суднице.
Трећи захтев адвокатуре – смена министра правде, како је раније саопштено, остаје, али није неопходан услов за прекид протеста.
Одлука ће бити донета на Скупштини Адвокатске коморе Србије у Дому синдиката, на којој ће гласати делегати из свих регионалних комора. Претходно ће се одржати и Конференција адвоката Србије, која представља орган шири од Скупштине АКС-а.
Председник АКС-а Драгољуб Ђорђевић раније је рекао да очекује да ће Скупштина АКС-а донети условну одлуку о прекиду протеста, односно да ће се обустава рада наставити до усвајања договорених законских измена у парламенту Србије и њихове објаве у „Службеном гласнику”. Такође, адвокатура је тражила да јој се до јуче достави аутентично тумачење Министарства финанасија о примени недавно измењене Уредбе о паушалном опорезивању адвоката. Такво објашњење из Министарства финансија адвокатима је стигло у среду.
Стручни тим АКС-а и Министарства правде прекјуче је завршио техничке исправке и дотеривање предложених измена и допуна закона које би требало да Министарство правде предложи Влади, а она да проследи у скупштинску процедудру. Реч је о изменама закона о јавном бележништву, о промету непокретности, о ванпарничном поступку, Породичног закона и Закона о наслеђивању.
Неки кораци у прекиду обуставе рада адвокати начињени су ових дана. Најпре је, неколико дана по склапању споразума, Управни одбор АКС-а прихватио потписано. Затим је исто поступио и Управни одбор Адвокатске коморе Београда. Међутим, следећи и одлучујући корак би се могао показати знатно тежим. Наиме, да би споразум постао важећи и адвокати после готово четири месеца прекинули штрајк, неопходно је да тако одлучи Скупштина АКС-а. Иако сви очекују да на данашњој седници буде усвојен прошлонедељни споразум стручних тимова, неке појединости указују на то да се још увек не може са сигурношћу тврдити да ће то тело прихватити споразум, иако сви очекују да то буде епилог седнице.
Разлог за умерени скептицизам може се пронаћи на званичном сајту протеста адвоката, на којем се све чешће могу прочитати ставови адвоката који се противе споразуму с Министарством правде. Заједничка црта свих приговора је негодовање због тога што ће и након најављених промена закона и даље бити у употреби термин солемнизација. Другим речима, адвокатима смета то што ће уговоре о промету непокретности, о доживотном издржавању, о уступању и расподели имовине за живота и о регулисању имовинских односа брачних и ванбрачних партнера, постојећим споразумом јавни бележници морати да потврде и у складу с тим преиспитају вољу и намере странака, све с опцијом да одбију да потврде уговор.
Такође, поједини адвокати не могу прећи преко чињенице да се одустало од захтева за смену министра правде Николе Селаковића. Коначан одговор на питање која ће струја однети превагу на Скупштини АКС-а добиће се данас, по завршетку гласања. Ако она буде позитивна, очекује се и брз повратак адвоката у суднице. Многи браниоци надали су се да ће у судовима бити већ у понедељак. Међутим, то се неће десити још најмање недељу дана. Вест да посланици парламента на овонедељној хитној седници неће гласати за измене нотарских закона многе је разочарала. Министарство правде чека да Скупштина АКС-а прихвати споразум и прекид штрајка па да тек онда договорене измене пошаље пред Владу па у парламентарну процедуру.
Н. С. Х.
Закон, па прекид штрајка
– Адвокатска комора Београда одлучила је јуче да се обустави штрајк, али ће се чекати да се промене Закона о бележништву и сета пратећих закона, о којима су се договорили Адвокатска комора Србије и Министарство правде, усвоје у Скупштини Србије и објаве у „Службеном гласнику” – рекао је ФоНету председник АКБ-а Слободан Шошкић.
Он је казао да је Скупштина АКБ-а усвојила споразум који су недавно постигли преговарачки тимови АКС-а и Министарства правде о тим законима, као и да се паралелно настави рад на испитивању и уређивању закона, који су можда несагласни с Уставом, или сагласни с њим, али лоши.
По његовим речима, предстоји и одлука Уставног суда поводом низа иницијатива адвокатуре за оцену уставности више закона, што је основни принцип неке државе.
Шошкић каже и да је мања група адвоката била против усвајања споразума преговарчких тимова и да су онемогућили пребројавања гласова, али је зато констатовано да је „очигледна већина” за предложену одлуку.