Реке у стагнацији и повлачењу
Већина река у Србији је у стагнацији или у повлачењу у своја корита, док једино Велика Морава бележи благи пораст, изјавио је Тањугу заменик начелника Управе за ватрогасно-спасилачке јединице Драган Дончевски.
Он је подсетио да обилне кише и повишени водостаји протеклих дана нису однели жртве, нити је било повређених, а осим јучерашње евакуације 22 особе, од којих је десеторо деце, из околине Шапца и Прокупља, данас није било потребе за евакуацијама ширих размера."И даље је на снази ванредна ситуација у општинама Прокупље и Дољевац, с тим што се синоћ у Дољевцу излила Топлица, поплавила неколико кућа и грађани су се сами, без асистенције ватрогасно-спасилачких јединица, евакуисали. Смештени су у просторије месне заједнице где им је Црвени крст обезбедио оброке", рекао је Дончевски.
Он је истакао да припадници ватрогасно-спасилачке јединице и даље помажу грађанима у ојачавању бедема и црпљењу воде."Једна од најпроблематичнијих интервенција била је у Лесковцу, где је синоћ и данас брањена трафо-станица Лесковац 2, да би се спречио улазак воде. Заједно с грађанима постављени су бедеми од џакова од песка и вршено је црпљење воде. То смо успели да урадимо, па је обезбеђено стабилно снабдевање електричном енергијом у Лесковцу", рекао је Дончевски.
Он је истакао да ће припадници Сектора за ванредне ситуације остати на терену све док се ситуација не смири."Ситуација је много боља него што је била јуче и током ноћи. Према најавама РХМЗ, хидролошка ситуација би требало да буде стабилна ових дана, али без обзира на све то припадници Сектора за ванредне ситуације остаће и даље на терену, за сваки случај, док не добијемо сигнал да је ситуација мирна", поручио је Дончевски.
Начелник Штаба за ванредне ситуације МУП за Поморавски округ у Јагодини Горан Кушић, изјавио је Тањугу, да се стање на рекама и потоцима у том делу Србије стабилизује, а да расте водстај Велике Мораве."Водостај или опада или стагнира, осим на Великој Морави, али она не прети изливањем. Ситуација је много боља него јуче, а већ 10 сати не пада ни киша", рекао је Кушић.
Он је додао да се и речица Осаоница у селу Багрдан, која се јуче излила и поплавила улице, повукла се у корито.
"Немамо ниједну информацију са терена да је неко угрожен и да му треба помоћ", рекао је Кушић и истакао да су, без обзира што се ситауација стабилизије, на терену сви чланови Штаба, Цивилне заштите и најодговорнији људи локалних самоуправа и јавних предузећа.
Директор Водопривредног центра "Морава" у Нишу Драгољуб Миљојковић рекао је данас Тањугу да се ситуација на Јужној Морави, Топлици и Ветерници смирује и да је ниво воде у стагнацији или да опада.У горњем току Јужне Мораве ниво је у стагнацији, а вода опада на Топлици и Ветерници, рекао је Миљојковић који је и руководилац за одбрану од полава на подручју Водопривредног центра "Морава".На овим рекама раније је проглашена ванредна одбрана од поплава, људи из неколико кућа у Прокупљу и селу Шарлинац у дољевачкој општини поред Топлице је евакуисано.
Водостај Ибра од јутрос није у порасту, док је талас Западне Мораве који данас пролази кроз Краљево повећао ниво реке за неких пет центиметара, потврдио је Тањугу, Радоица Кочовић, начелник Одељења за ванредне ситуације у Краљеву.
"Реке другог реда, које су претиле да направе велике проблеме домаћинствима, као што су Мусина и Лађевачка река, Рибница и остале речице и потоци су у опадању. Бунари за водоснабдевање Краљевчана поред Ибра, нису угрожени, јер Ибар од данас стагнира. Једино је Морава у мањем порасту, па је због изливања затворен пут Краљево - Опланићи, а у пар домаћинства је вода ушла у дворишта", рекао је Кочовић.
Ситуација у улицама у краљевачком насељу Рибница, које су потопљене због изливања атмосферске канализације данас се поправља али, како каже Кочовић, има дворишта и подрума који су под водом и она ће морати да се испумпа.Несанирани бедем на десној обали Западне Мораве, код села Богдање, који је у надлежности "Србијавода", поново прети да угрози Рибничке и Оџачке Салаше, саопштила је данас општина Трстеник.У овом тренутку вода не угрожава стамбене објекте, а све надлежне службе су на терену и прате ниво водостаја, који је у стагнацији, наводи се у саопштењу.Водостаји река у Чачку, Ивањици, Горњем Милановцу и Лучанима су у опадању, потврдио је јутрос Тањугу начелник Одељења за ванредне ситуације Моравичког округа Драгиша Броћић.
Он је рекао да је Западна Морава ноћас код Кратовске стене достигла ниво од 6,5 метара, али је ниво воде опао и ситуација је сада много боља.
"У Гучи водостај Бјелице такође опада и нивои вода на подручју читавог округа су испод упозоравајућег", навео је Броћић у изјави Тањугу.
Ситуација на подручју Љига данас је стабилнија пошто се река Качер током ноћи повукла у своје корито, изјавио је јутрос Тањугу начелник општинске управе Стево Вранешевић.Због изливања те реке, била је одсечена месна заједница Козељ.Реке Јерма и Нишава данас се се код Пирота повукле у корита, изјавио је Тањугу члан Општинског штаба за ванредне ситуације Сретен Савов.
Према његовим речима, синоћ је Јерма била на кратко изашла из корита код Суковског манастира, недалеко од села Суково, али је убрзо опала за више од пола метра, тако да тренутно нема никакве опасности.Нишава се од Пирота ка Белој Паланци излизла на неколико места и поплавила обрадиве површине, али се и она повлачи у корито.