Македонци крпе ограду, избеглице седе на прузи
ЂЕВЂЕЛИЈА: На грчко-македонској граници ситуација је релативно мирно након обрачуна полиције са мигрантима који су око поднева пробили ограду.
Како јавља грчка
агенција АНА, избеглице у знак протеста седе на прузи у пограничној зони са грчке стране, док македонске власти поправљају пробијену ограду.
Најмање 30 људи, укључујући већи број деце, затражило је данас лекарску помоћ на грчко-македонској граници кад су мигранти око поднева пробили ограду, а полиција бацила сузавац и шок бомбе да би их навела на повлачење, саопштила је хуманитарна организација "Лекари света", преноси АФП.
У том инциденту нико није ухапшен, наводи АП. Мигранти, који су узвикивали "Отворите границе" и истовремено бацали каменице на македонске полицајце, морали су да се повуку пред полицијом.
Полиција је раније саопштила да се око 500 миграната пробило кроз редове грчких полицајаца како би дошли до ограде која дели Грчку и Македонију, а према наводима Би-Би-Сија, мигранти су ограду успели да пробију користећи дрвени бат који се користи за пробијање тешких врата.
На хиљаде избеглица нашло се "заглављено" на граници Грчке и Македоније, док чекају да их македонске власти пусте да наставе пут ка западној Европи. Званично Скопље је саопштило да ће пропуштати само онолико људи колико пропушта Србија. Услед тога је у Грчкој дошло до накупљања великог броја избеглица, а тамошње власти наводе да у тој земљи тренутно има више од 22.000 избеглица.
Грчке комуналне службе почеле су данас да шире и уређују камп за пријем нових миграната у Идоменију на граници са Македонијом, због све већег прилива избеглица. Према процени хуманитарних организација у кампу и око њега на њивама, борави више од 4.000 миграната из Сирије али и из Авганистана, Пакистана, Ирака и Марока.
Мигранти који се налазе унутар кампа у Идоменију иако имају потребна документа добијена од грчких власти не могу да пређу у Македонију јер је граница већ други дан затворена.
Све ово траје веома дуго. У Грчку смо дошли пре десет дана. Ево имам сва документа, из Сирије сам и овде сам са женом и четворо деце. Желимо само да наставимо пут али граница је затворена и не знам зашто то раде. Захваљујем се свим добрим људима али нажалост то није довољно, желимо само да одемо одавде" , објашњава мигрант из Сирије, док са породицом седи на отвореном поред пруге.
Представници хуманитарних организација кажу да се ситуација у кампу сваким даном све више компликује и да је све више деце.
Видите да је много миграната и да је ситуација веома сложена и специфична.Ми смо из хуманитарне дечије организације и покушавамо да помогнемо деци која путују сама . Наравно помажемо колико смо у могућости, рекла је Танјугу Јота Хатси из организације Цхилдрен.
Грци свакодневно и даље аутобусима довозе мигранте из Атине и Солуна у Идомени. Међутим, многи мигранти који су пре неколико недеља смештени у кампове у околини Солуна и Поликастра, напустили су самовољно кампове и пешице долазе до Идоменија и званичног граничног прелаза Евзони на грчко македонској граници.
Из Сирије смо и имамо све потребне документе, чак и пасоше. Ззелимо овде да пређемо границу али нам не дозвољавају. Полиција хоће да нас врати али ми нећемо одавде", тврди Сиријац који са породицом чека у парку на двадесетак метара од прелаза Евзони.
Ка Идоменију поново иду и Авганистанци које је грчка полиција само пре неколико дана вратила у кампове близу Атине.
Желимо само да побегнемо од рата и убијања. Не знам зашто смо ми различити од других. Молимо само да нас пусте да наставимо даље", прича Имад из Авганистана који је са још тројицом пријатеља побегао из атинског кампа и поново се враћа на грчко-македонску границу.
Они који су унутар кампа добијају оброке из хуманитарне помоћи међутим сви који су на њивама око кампа морају сами да се сналазе.
Екипа Танјуг је снимила породицу Хаим из Сирије која је у лонцу на ватри кувала кромпир сакупљен са њива. Грчки трговци су поред кампа направили импровизовану пијацу на којој продају поврће и воће али само онима који имају новац. Килограм парадајза кажу да продају за евро а наранџе за пола евра.
Македонске власти су границу са Грчком затвориле уз образложење да немају места за смештај у кампу у Ђевђелији, а мигранте не могу да шаљу за Табановце јер је и тај камп пун Авганистанаца враћених из Хрватске и Србије.
(Танјуг)