Да, могуће је!
ЛЕТОВАЊЕ ЗА 0 ЕВРА - И ЈОШ НА МОРУ! Људи масовно долазе на ОВО МЕСТО и нико их не дира, а ЗАБРАЊЕНО ЈЕ!
На острву Крку, у ували Воз, где је камповање законом забрaњено, људи масовно кампују без икаквих последица
Цене смештаја на мору превисоке су за већину хрватских грађана који месечно зарађују 1.200 евра или мање, колико износи медијална плата у земљи. Након што се плате кредити, рачуни и храна – не остане много. У таквим околностима није ни чудо што је у ували Воз на острву Крку, где је камповање законом изричито забрањено, све препуно шатора.
Иако се ради о подручју где је камповање према законима Републике Хрватске строго забрањено, стварност на терену изгледа потпуно другачије – људи кампују без икаквих последица.
„Надлежне службе немају довољно људи да би могле да реагују, што вам и отворено кажу када их позовете. Све док не избије неки велики пожар. Уз то, шатори заузимају места и дневни купачи не могу да дођу до најбољих локација“, пише један читалац са Крка, а преноси Морски.хр.
Немају новца за одмор
Морски.хр је покушао да контактира надлежне институције, али безуспешно. Послали су званичан упит Општини Омишаљ с питањем како планирају решити проблем сталног илегалног камповања у ували Воз на Крку, али до објављивања текста одговор нису добили.
Иако је кршење закона у основи целе приче, проблем дивљег камповања може се посматрати и кроз ширу друштвену призму. Наиме, према најновијим подацима Еуростата за 2024. годину, чак 27% грађана Европске уније не може себи да приушти седмодневни годишњи одмор ван свог дома.
У Хрватској је ситуација још гора – чак 34,7% грађана не може да приушти седам дана одмора, било на мору, било у унутрашњости. То значи да скоро сваки трећи Хрват нема могућност да плати смештај, чак ни у најосновнијем облику.
У том контексту, није тешко разумети зашто се појединци одлучују за шатор и спавање у природи – то је бесплатно. Али то не мења чињеницу да крше закон.