ИЗ ХРВАТСКЕ СТИЖУ НОВЕ ПРЕТЊЕ Министар одбране жели да блокира приступање Србије Европској унији
Иван Анушић, хрватски министар одбране, изјавио је да ће Хрватска Србији задати "врло конкретан и јак ударац".
Како је рекао, Хрватска је спремна да блокира Србији улазак у ЕУ "уколико не реши питање несталих".
Како пише Дневно.хр, Анушић наставља да оптужује Србију да на неадекватан начин учествује у решавању питања отворених након рата на простору бивше Југославије.
Запретио је да уколико Срби кажу да не желе да дају податке о несталима или их немају, "наравно да ће бити на столу и њихов улазак у Европску унију".
- Срби морају испоштовати све законе и све што смо и ми били приморани испоштовати онда када је Хрватска улазила у Европску унију. Такав процес чека и Србију. И ми наравно очекујемо од Србије да испоручи документацију о несталима. И наравно да ће једна од тема разговора бити хоће ли Хрватска дати подршку, зелено светло уласку Србије у Европску унију. Питање је да ли Србија уопште жели да уђе у ЕУ. То је питање свих питања - навео је Анушић.
Према наводима Дневно.хр, такав став о Србији и њеном путу у Европску унију имају и у канцеларији председника Хрватске Зорана Милановића.
- Без обзира на то хоће ли и када Србија ући у ЕУ, питање несталих мора да се реши - речено је из Милановићеве канцеларије хрватском РТЛ-у на који се Дневно.хр позива.
ХДЗ годинама заговара блокаду Србије на путу ка ЕУ
Тај портал затим подсећа како годинама и део чланова Хрватске демократске заједнице (ХДЗ) и део посланика десног спектра заговара блокаду Србије у приступним преговорима о чланству у ЕУ.
- Тај став је својевремено заговарао Мостов Миро Буљ, који је истицао да је то једини начин решавања питања несталих - истиче хрватски портал.
Потом у читаву причу у којој се Србија представља као главни кривац за све билатералне проблема на релацији Загреб-Београд, овај медиј укључује и хрватског премијера Андреја Пленковића.
- Није непознаница да је Пленковић почетком јула 2023, поводом десете годишњице уласка Хрватске у Европску унију, најављивао како ће Хрватска настојати да реши билатералне проблеме са суседним земљама без блокирања њиховог европског пута, а сада када је постало јасно да са Србима нема помака мирним и цивилизованим путем, Анушић је у премијерово име најавио могућу блокаду српског пута у Унију, што је у добром делу јавности и међу бранитељском популацијом наишло на одобравање, и што је схваћено поприлично озбиљно, што раније није био случај - закључује Дневно.хр.
Dnevno.hr