clear sky
29°C
08.06.2026.
Нови Сад
eur
117.3182
usd
100.6764
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Како се дизајнира будућност СТАРТИТОВ ХАКАТОН ЗА ДИЗАЈНЕРЕ 3. ФЕБРУАРА У НОВОМ САДУ

29.01.2026. 10:48 10:59
Извор:
Дневник
хака
Фото: Стартит

Нови Сад ће 3. фебруара бити домаћин првог регионалног хакатона, на којем ће се дизајнери такмичити у томе како да уз помоћ вештачке интелигенције, уместо традиционалних алата, реше задати дизајнерски изазов.

AI Design Hackathon окупиће 10 тимова из Србије и региона, који ће за један дан осмислити комплетно корисничко искуство једног хардверског AI производа. За победнички тим обезбеђена је награда од 1.000 долара. Пријаве су отворене до 30. јануара, а учешће је бесплатно, захваљујући спонзору догађаја, новосадској компанији Ada System.

Тема хакатона је AI Pendant – носиви, потрошачки уређај са вештачком интелигенцијом, који се носи око врата или као беџ. Опремљен је камером и аудио-системом и намењен је свакодневној употреби. Како није реч о професионалном или индустријском алату, већ о производу за широку публику, посебан изазов је да буде интуитиван, естетски прихватљив и друштвено што мање наметљив.

Искључиво АИ

Према пропозицијама такмичења, дизајнерима ће бити забрањено коришћење традиционалних алата, као што су Photoshop или Figma. Сва решења мораће да настану у току једног поподнева, искључиво уз помоћ AI модела и агената по избору тимова – од алата за генерисање UI/UX дизајна и прототипа, до генеративних модела за слику и интерфејсе.

„Овакав начин рада већ је стандардан у Америци, где радим, и то видим из прве руке. Наши дизајнери тренутно заостају у овом тренду, што отвара питање њихове конкурентности у будућности”, рекао је Стефан Тркуља, један од чланова стручног жирија.

Посебан нагласак стављен је на принцип privacy-first. Иако уређај снима слику и звук и користи вештачку интелигенцију за обраду података, приватност корисника и људи у његовом окружењу мора бити у самом центру дизајна и комуникације. Изазов за такмичаре није само да „упакују” технологију, већ да осмисле како се један стално присутан AI уређај представља корисницима тако да делује корисно, безбедно и прихватљиво у свакодневном животу.

„Велики део успеха српске ИТ индустрије заслуга је наших дизајнера. Као и друге ИТ области, вештачка интелигенција из корена мења начин на који се дизајнира, а овим такмичењем желимо да подигнемо свест и едукујемо заједницу о тој важној промени”, изјавио је Вукашин Стојков, организатор хакатона и оснивач Стартита.

Извор:
Дневник
Пошаљите коментар
СТУДЕНТСКИ СТАРТАП ТИМ СА ФТН–a ОСМИСЛИО НОВИ СОФТВЕР НА ХАКАТОН ТАКМИЧЕЊУ Кликом до анализе соларног потенцијала
тим

СТУДЕНТСКИ СТАРТАП ТИМ СА ФТН–a ОСМИСЛИО НОВИ СОФТВЕР НА ХАКАТОН ТАКМИЧЕЊУ Кликом до анализе соларног потенцијала

04.11.2024. 10:18 12:50
На НС СМАРТ хакатону победничка идеја у служби рециклаже

На НС СМАРТ хакатону победничка идеја у служби рециклаже

25.06.2023. 20:31 20:35