(ВИДЕО) ПОЧИЊЕ ОДБРОЈАВАЊЕ ЗА ПОЛАЗАК БРЗИХ ВОЗОВА ОД БЕОГРАДА ДО БУДИМПЕШТЕ Мађари тестирају пругу до Келебије, ускоро 200 километара на час
Последња етапа у највећем и најзначајнијем инвестиционом и инфраструктурном пројекту у овом делу Европе – пуштање у функцију новоизграђене пруге за велике брзине до 200 километара на сат између Београда и Будимпеште, све је ближа.
То потврђује и јучерашњи састанак представника министарстава саобраћаја Србије и Мађарске у Београду. Мађарски тим предводио је заменик министра у Министарству грађевинарства и саобраћаја Мађарске Нандор Чепреги.
Како је рекла министарка грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре Александра Софронијевић, интензивна сарадња двају тимова на изградњи брзе пруге Београд–Будимпешта показује висок ниво међусобног поверења што представља кључни предуслов за реализацију сложених и стратешки важних инфраструктурних пројеката.
– Србија се тиме додатно позиционира као поуздан партнер и значајан саобраћајни и логистички центар у региону – рекла је министарка Софронијевић након састанка, на ком је посебна пажња посвећена завршним активностима на пројекту брзе пруге Београд–Будимпешта, као и разматрању конкретних техничких питања од значаја за повезивање два железничка система и несметано функционисање будућег прекограничног железничког саобраћаја.
– Наш заједнички циљ је да брза пруга Београд–Будимпешта буде пуштена у саобраћај у што краћем року, уз потпуно поштовање највиших безбедносних и техничких стандарда. Она је казала да изградња брзе пруге Београд–Будимпешта представља снажан симбол стратешког партнерства Србије и Мађарске.
Припреме за успостављање саобраћаја између Београда и Будимпеште подразумевају и сертификацију нашег воза Соко у Мађарској, као и обуку запослених, јер ће на њиховој територији композицијом управљати мађарски железничари
Пуштање у саобраћај, односно полазак првог воза још увек није прецизно утврђен. Према ранијим најавама мађарског министра саобраћаја Јаноша Лазара, пруга за теретни саобраћај би могла бити отворена до краја фебруара, а у марту би и путнички возови требало да крену између престоница двају суседних држава. Како се незванично може чути, на нашој страни повезивања два железничка система су у току и требало би до 20. фебруара да буду готове.
Према писању мађарских медија, од јуче до 19. фебруара, током дана тестираће се пруге Будимпешта–Београд на мађарској деоници између Сорокшара и Келебије, што може довести до привремених саобраћајних ограничења на појединим железничким прелазима. Како се наводи, тестирање је део техничких провера потребних за стављање пруге у саобраћај. Током мерења возови ће се кретати брзином од 80 до 160 километара на час под контролисаним условима.
Припреме за успостављање саобраћаја између Београда и Будимпеште подразумевају и сертификацију нашег воза Соко у Мађарској, као и обуку запослених, јер ће на њиховој територији композицијом управљати мађарски железничари.
У нову етапу и деоницу брзе пруге српска железница ће ући са новим возовима. Како је саопштио Србијавоз, на релацији Београд-Будимпешта путнике ће превозити пет нових кинеских возова, а на домаћој деоници пруге, на интерсити линији Соко користе три двоспратна Штадлерова воза.
Осим на тој међународној линији и у домаћем саобраћају српска железница планира модернизацију и подмлађивање возног парка. Како је у интервјуу за лист „Пруга“ на крају прошле године најавио в. д. директора Србијавоза Љубиша Пејичић, у току је процедура набавке шест вишесистемских локомотива из зајма Eurofime у вредности од 40 милиона евра. Те локомотиве би требало да буду испоручене и укључене у саобраћај током 2028. године, а намењене за вучу путничких возова на електрифицираним пругама у Србији, али и на међународним коридорима кроз Црну Гору, Хрватску, Словенију, Северну Македонију, Мађарску, Бугарску, Немачку, Аустрију, Словачку, Чешку и Грчку. Набавка укључује и услугу одржавања током периода од најмање осам година, односно до пређених 1,2 милиона километара, као и обуку особља за управљање.
Забрањено је преузимање текста или дела текста без навођења аутора и наше медијске куће, у виду живог линка који води ка оригиналном садржају. Свако кршење овог правила третираће се као повреда ауторских права.