Г7 ТРАЖИ ПРОЦЕНУ АЛИ ТРАМПОВЕ РЕЧИ ОБОРИЛЕ ЦЕНУ НАФТЕ Министри енергетике одложили одлуку о ослобађању стратешких резерви
БРИСЕЛ/ПАРИЗ: Министри енергетике земаља Г7 одустали су данас од непосредне одлуке о ослобађању стратешких нафтних резерви и затражили од Међународне агенције за енергију (ИЕА) да процени ситуацију пре предузимања даљих корака.
ИЕА је најавила ванредни састанак својих чланица како би пружила детаљну процену могућих сценарија, преноси Ројтерс.
"Сви су спремни да предузму мере за стабилизацију тржишта", рекао је француски министар финансија Ролан Лескор, додајући да су министри затражили од ИЕА да разради опције за потенцијално ослобађање залиха нафте и да је важно да постоји спремност да се делује у сваком тренутку.
Након најаве, цене нафте пале су за око седам одсто, јер је амерички председник Доналд Трамп предвидео да би сукоб на Блиском истоку могао ускоро да се заврши, што је ублажило страховања од дуготрајних поремећаја у снабдевању.
Лидери Европске уније ће касније данас разговарати о конкурентности и ценама енергије у кризи, укључујући разговоре са немачким канцеларом Фридрихом Мерцом, италијанском премијерком Ђорђом Мелони и белгијским премијером Бартом Де Вевером.
Европске владе се суочавају са потенцијалом понављања енергетске кризе из 2022. године, када су високе цене енергије приморале неке индустрије на привремени прекид рада након руских напада на Украјину.
ЕУ увози више од 90 одсто нафте и око 80 одсто гаса, а председница Европске комисије Урсула фон дер Лајен указала је да тренутна криза јасно показује рањивост Европе због зависности од скупог и нестабилног увоза фосилних горива.
Чланице Г7 су Сједињене Америчке Државе, Канада, Јапан, Италија, Велика Британија, Немачка и Француска.