ПРИХВАТИЛИШТЕ ДУПКЕ ПУНО: НАПУШТЕНИ ЉУБИМЦИ ОПТЕРЕЋУЈУ СОМБОРСКИ БУЏЕТ Град усвојио стратегију „ухвати – стерилиши – пусти“
Као и сваке године, Градско веће прихватило је предлог Програма контроле смањења популације напуштених паса и мачака на територији Сомбора.
Програм обухвата превентивне мере попут обележавања, односно чиповања животиња, као и стерилизацију и кастрацију, затим, директне мере које обухватају хватање и смештај паса у прихватилиште, удомљавање и, у случају попуњених капацитета прихватилишта, стратегију „ухвати – стерилиши – пусти“.
Проблем животиња луталица у свакој локалној самоуправи везан је за безбедност становништва, али и бригу за добробит животиња. Напуштени љубимци угрожавају људе, али и варошки буџет. Наиме, сваке године се поднесе неколико стотина пријава грађана због уједа, политички коректно речено невласничких паса, па је сума која се издваја из градског буџета сваке године одавно прешла 50 милиона динара.
Овдашње прихватилиште за напуштене псе и мачке Јавног комуналног предузећа „Чистоћа“, изграђено 2016. године на Моношторском путу, по правилу је увек дупке пуно, док се из њега годишње усвоји тек од 30 до 50 животиња.
Укупан број боксова у прихватилишту је 79, а од тога 71 бокс са по два лежајна места за смештај паса и осам боксова који су намењени само за привремени смештај новопридошлих паса који траје десетак дана док се пас посматра и ветеринарски обрађује, па је јасно зашто се перманентно инсистира на едукацији и информисању грађана.
Појава напуштених животиња, у највећој мери, последица је неадекватног понашања власника, грађана који своје кућне љубимце свесно или несвесно пуштају на јавне површине без икакве контроле, не врше њихово обележавање, односно не чипују их, нити воде рачуна да стерилизацијом, кастрацијом или на други начин спрече нежељену репродукцију.
М. Миљеновић