clear sky
21°C
09.06.2026.
Нови Сад
eur
117.3182
usd
100.6764
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

(ВИДЕО) НОВИ САД ДОБИЈА СОЛАРНО ЧУДО КАКВО НИКО НЕМА У СРБИЈИ Радови на пројекту крећу од 2028.- Градоначелник Мићин о најважнијим тачкама данашње седнице градске Скупштине

18.03.2026. 10:18 12:09
Пише:
Извор:
Дневник
mićin
Фото: Dnevnik/F. Bakic

Градоначелник Новог Сада Жарко Мићин обратио се данас пред почетак нове седнице Скупштине Града где је говорио о најважнијим тачкама о којима ће одборници данас говорити.

Он је истакао да се један од најважнијих пројеката који се налази на данашњој седници се односи на будућу изградњу солар-термал постројења у североисточномисточном делу града. 

-Овим ћемо регулисати будућу локацију за солар-термал која ће се налазити код будуће термоелектране у Шангају. Ово је најсавременије еколошко решење у Србији када се буде изградио, то нико у Србији неће имати. Добио је и међународну награду као најбољи пројекат у овом делу Европе. То је складиштење енергије из солара лети и чува за грејање зими- рекао је Мићин и додао да би се овако трошило 17 посто мање гаса за грејање. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Dnevnik (@dnevnik.rs)

Први човек Града нагласио је да је ће у овој геополитичкој ситуацији то бити значајан корак. 

-За ово смо добили директну подршку Владе и председника Србије. Његова укупна вредност је 105 милиона евра, а већ је обезбеђено 25 милиона евра. Процена је да овај пројекат не би могао пре 2028. године. Директна процена је да ћемо у атмосферу испуштати 17.000 тона мање угљен диоксида- подвукао је градоначелник. 

Споменуо је и план за Петроварадинску тврђаву, кроз који би се дефинисали услови за обнову и ревитализацију тврђаве. 

-Имамо оштећена на степеницама и бедемима. Видећете шта су идеје урбаниста кроз јавни увид. Тврђава је наш бисер и морамо имати прецизно дефинисан план.

Како даље наводи и истиче, ту су и измене у програму инвестиционих активности у ЈКП „Водовод и канализација“ и изградње водовода у Драгослава Срејовића. 

-Ту имамо директну подршку Републике, ту ћемо урадити нових 1 километара водовода за преко 712 нових прикључака. Од 2023. Године смо урадили већ 13 километара водовода тамо. Хвала министарки Павков на овој помоћи, а захваљујући министарки Месаровић урадићемо канализацију у радној зони Север I- објаснио је Мићин.

Он се дотакао и теме Академије уметности у Новом Саду, око које је било доста манипулација, како наглашава.

мићин
Фото: Дневник

- Морамо да причамо о чињеницама. Академија уметности захваљујући Граду користи укупно пет простора и укупно 4.000 квадрата. Простор на Петроварадинској тврђави, у Косовској улици који ће добити на коришћење, не у закуп. Град Нови Сад ће тај простор у потпуности уредити и дати на коршћење Академије. Није тачно да је угрожена. У септембру је Управа за имовину контролисала просторе које користе на Булевару Михајла Пупина и Булевару Деспота Стефана, где је утврђено да се не користе са наменом. Имам и слике о томе. Потпуно празно, а ми имамо велики број културних установа које вапе за простором, нпр. Змајеве дечије игре. Ја бих волео да овај простор дамо КЦНС. Не могу да не споменем да га користе за политичке пароле. Два пута је простор био закључан, нису им дозволили да уђу у простор. На неки начин су злоупотребили просторе. Пошто не користе просторе и злоупотребили су га, имамо право као Град да уступимо другима да га користе за културу. Тај простор је намењен култури- речи су Мићина.

Он је нагласио и да ће се на скупштини наћи и тачка новог објекта школе "Милош Црњански", за коју су се стекли услови да ђаци пређу у ову школу на Сателиту.
 

Извор:
Дневник
Пише:
Пошаљите коментар
БУНАР НА ШТРАНДУ НАКОН 18 ГОДИНА СТАВЉЕН У ФУНКЦИЈУ Градоначелник Мићин обишао радове, па поручио: Изградња новог бунара креће за 10 дана!
MIĆIN

БУНАР НА ШТРАНДУ НАКОН 18 ГОДИНА СТАВЉЕН У ФУНКЦИЈУ Градоначелник Мићин обишао радове, па поручио: Изградња новог бунара креће за 10 дана!

17.03.2026. 09:44 10:52
ДРЖАВНИ ДАТА ЦЕНТАР ПОТРЕБАН ЈЕ НОВОМ САДУ Градоначелник Мићин са представницима канцеларије за ИТ и Е-управу
Град Нови Сад

ДРЖАВНИ ДАТА ЦЕНТАР ПОТРЕБАН ЈЕ НОВОМ САДУ Градоначелник Мићин са представницима канцеларије за ИТ и Е-управу

11.03.2026. 15:03 15:22