Смедеревски затвор и Пољопривредни факултет организовали прву сертификовану обуку затвореника — узгој јагода, боровница и производња воћних ракија
Управа Окружног затвора у Смедереву је са Пољопривредним факултетом Универзитета у Београду, за осуђена лица полуотвореног одељења први пут организовала сертификовану обуку о технологији производње воћа, воћних ракија и декларисања пољопривредних производа.
Директор Управе за извршење кривичних санкција Миле Јандрић изјавио је да су током обуке организована предавања на којима су, како је истакао, осуђена лица могла да усвоје најбоље могуће знање о узгајању воћа, пре свега, јагода и боровница, саопштено је из Управе за извршење кривичних санкција.
„Осуђена лица на економији тог завода су радно ангажована на различитим пословима у повртарству, воћарству и сточарству, а то искуство им је драгоцено ако буду желели касније са својим породицама да наставе да се баве пољопривредом“, рекао је Јандрић.
Он је додао да сваки додељени сертификат осуђеницима није само доказ о успешно завршеној обуци, већ и доказ о њиховој решености да усвоје радну етику и нове, за њих потпуно непознате вештине које могу да им омогуће сигурну егзистенцију.
„Они су препознали шта је добро за њих, усвајају промене и то је процес који мора да подржи шира друштвена заједница кроз пружање прилике да се бивша осуђена лица запосле како би могли и себе и породице да издржавају од свог рада“, нагласио је директор Управе.
С тим у вези, Јандрић је подсетио да су у заводу у Смедереву у протеклом периоду организоване обуке за најтраженије послове на тржишту рада попут занимања вариоца, месара и фризера, уз, такође, основну обуку рада на рачунару.