Лето стигло пре лета! ПРВИ ОВОГОДИШЊИ ТОПЛОТНИ ТАЛАС ВЕЋ ШОКИРА ЕВРОПУ Термометар иде и до 38 степени
Топлотни таласи постају све чешћи и смртоноснији како глобалне емисије настављају да расту, а изгледа да ће Шпанија ове недеље доживети први овогодишњи талас врућине.
Предвиђа се да ће температуре у унутрашњости и на југу земље достићи 38 степени. Шпанци овакву врућину обично очекују у јулу и августу, а не средином маја.
Ове врућине долазе након једне од најкишовитијих зима у последњих 50 година, што одражава временске екстреме који су део промена временских образаца изазваних климатским променама, преноси Euronews.
Температуре ће у Шпанији, како се очекује, достићи 38 степени јер топлотни таласи почињу раније него икада.
Предвиђају се температуре изнад 30 степени у великим деловима земље.
Где ће у Шпанији ове недеље бити најтоплије?
Шпанска национална метеоролошка агенција АЕМЕТ наводи да ће најтоплије бити у западној Андалузији, на југозападу земље. Очекују се температуре до 34 степена у Кордоби, 35 у Севиљи и 32 степена у Херес де ла Фронтери. Веома топло биће и у Екстремадури, где се очекује 35 степени у Мериди и 32 у Касересу. Температура ће бити висока и у појединим деловима Кастиље-Ла Манче, где ће достићи 33 степена.
На северној обали Шпаније температуре ће бити ближе просеку за ово доба године, па се за среду прогнозира 21 степен у Сан Себастијану, 23 у Овиједу и 20 у Ла Коруњи, уз раст од неколико степени до четвртка.
Мање екстремне температуре очекују се на медитеранској обали и на северу Шпаније. У Валенсији би температура до среде требало да достигне 27 степени, али би до четвртка могла да порасте и до 30.
Ситуацију ће обележити јачање антициклонског гребена, што ће погодовати претежно ведром времену и општем порасту температура у великом делу Пиринејског полуострва и на Балеарским острвима. Према временским прогнозама, киша ће углавном бити ограничена на крајњи север полуострва.
Пораст температура биће приметан и током ноћи у неким деловима југа и на медитеранској обали, где ће минималне температуре бити знатно више него претходних дана.
Иако ће стабилно време преовлађивати у већем делу Шпаније, АЕМЕТ не искључује могућност пљускова и олуја у областима североистока полуострва током наредних дана.