Дани египатске уметности у сомборском Градском музеју

СОМБОР: Као што је пролетос и најављено и поред сложених услова у којима се нашао цео свет због пандемије коронавируса, у сомборском Градском музеју је реализована манифестација „Дани египатске уметности“.
в
Фото: Dnevnik.rs

Ова занимљива манифестација обухвата пре свега изложбу „Шапат долине Нила“ – староегипатска збирка Градског музеја Сомбор, изложбу фотографија накита, изложбу исламске уметности и калиграфије као и пројекције савременог египатског филма.

Манифестацију је званично отворио амбасадор Арапске Републике Египат у Србији Амр Алгувејли, иначе редовни посетилац Сомбора, који није пропустио то да нагласи, рекавши да радо и често долази у Сомбор, град живе културе и живе економије, који није без разлога изабран да буде домаћин првог догађаја те врсте у Србији.

- Надам се да ћете схватити колико је диверзитет једна снага и богатство. Египат је муслимански и коптски, он је афрички и арапски, такође, то је медитеранска земља повезана са Европом, а у исто време је несврстана и земља у развоју. Зато се надам да ћете и ви видети колика је снага и богатство та шареноликост. Надам се да ћемо моћи да прикажемо и српску културу у Египту и да ће и на тај начин бити проширена свест о снази различитости - поручио је амбасадор Египта у Србији.

Сомборски градоначелник Антонио Ратковић је, обраћајући се присутнима, истакао да не крије задовољство што су у Градском музеју уприличени програми који ће показати сву лепоту, раскош и богатство египатске уметности, која је нешто потпуно другачије од онога што нас окружује.

- У прилици смо да видимо да Египат нису само прелепа летовалишта Хургаде, Шарм ел Шеика и пирамиде, већ и изузетно вредна култура калиграфског писања, литературе, израде накита, сликарства, вајарства и древне архитектуре - рекао је Ратковић.


Коњи – заједничка страст

Занимљиво је да је до овакве сарадње египатске амбасаде и града  дошло због љубави према коњичком спорту. Амбасадор Амр Алгувејли, као и сваки Египћанин заљубљеник у коње, у Сомбор је био привучен традиционалном манифестацијом Меморијал „Јован Ђуран“, која је посвећена оснивачу овдашње, легендарне породичне сарачке мануфактуре „Ђуран“.


Директор Градског музеја Петер Мраковић напоменуо је да је идеја о изложби потекла пре више од годину дана на изложби Музеја афричке уметности у Београду, где је Градски музеј Сомбор учествовао са 22 артефакта своје колекције египатске културе и да је сада дошло и до њене реализације. Поред обиласка саме изложбе, током њеног свечаног отварања присутни су имали прилику да чују предавање професора Ненада Марковића на тему амулета Старог Египта, као и да чују традиционалну египатску музику и да дегустирају египатску храну.

Сомборци и њихови гости ће имати прилику да поставку Музеја афричке уметности из Београда погледају и да се упознају са египатском културом у Градском музеју до 15. новембра. Манифестацију су подржали Град Сомбор, Амбасада Арапске Републике Египат у Србији, Музеј Афричке уметности и овдашњи Градски музеј.

М. Миљеновић

EUR/RSD 117.1117
Најновије вести