ЦРТИЦЕ ИЗ ИСТОРИЈЕ Народско и отмено бањање

До средине 60-их година 20. века, док нови Нови Сад није добио водовод, а стамбене зграде тоалете за какве данас знамо, укућани би једноставно напунили кацу или дрвено корито врућом водом и сви се потом изређали, док би привилеговани једном недељно посећивали јавна купатила.
а
Фото: приватна архива

Велика ствар за наш град била је када је средином 19. века стари меленачки свештеник Павле Бибић, писац „Баштована” и других књига за земљораднике, купио хотел „Зелени венац” на Главном тргу (после Другог светског рата Дом армије) и у њему отворио парно купатило. У њега се улазило из данашње Његошеве улице, код куће познате по имену „Гвоздени човек”, препознатљиве по витезу у оклопу на врху фасаде. Било је намењено првенствено путницима који су одседали у хотелу, али и богатим Новосађанима који су могли да плате коришћење тог луксуза и да после, уз пиће и закуску проводе време у собама за одмор. Вода се грејала у великом казану и спроводила до десет када, распоређених на мушком и женском одељењу. После смрти Павла Бибића, бизнис су наследили његови синови Ника и Мита, а парно купатило било је у употреби до 1879. године.

У међуратном периоду, у новим стамбеним кућама у центру града постојала су купатила захваљујући бунарима који су копани приликом градње. Та вода није била за пиће, али је добро послужила за личну хигијену и кухиње, а грејана је у дугачким и уским казанима, при чему се користио плин из Градске плинаре или су се ложила дрва

Кад је Лазар Дунђерски 1881. постао власник хотела „Јелисавета” (данашња „Војводина”), 1909. је такође дао да се сазида парно купатило, и то у продужетку десног крила објекта у који се улазило кроз башту, а вода за котао извлачена је из великог бунара у дворишту. У једном делу било је десет кабина са кадама обложеним плочицама, а у другом базен за пливање, док је под од бетона био покривен даскама и асурама. Радно време било је од 6 до 18 часова, у треминима од 60 минута, с тим да је понедељак био резервисан за жене и тада је било највише гужви. Престало је с радом 1920. јер више није могло да конкурише Јодној бањи, па је на истом месту отворена Творница бомбона и чоколада „Pierett”, која је након пожара 23. јануара 1923. затворена. Једно време служила је као магацин хотела, а објекат је срушен јануара 1967.

У међуратном периоду, у новим стамбеним кућама у центру града постојала су купатила захваљујући бунарима који су копани приликом градње. Та вода није била за пиће, али је добро послужила за личну хигијену и кухиње, а грејана је у дугачким и уским казанима, при чему се користио плин из Градске плинаре или су се ложила дрва.

Кад је 1910. подигнута садашња зграда Јодне бање, у њој је постојао базен за рехабилитацију болесника и рекреативно купање, а такође је уређено јавно парно купатило са кадама прве и друге класе. Према моралним начелима, ни тада се мушкарци и жене нису мешали. Новосадске даме су у међуратном раздобљу (1918–1941) имале обичај да понедељком и петком одлазе у артеско купатило ове бање и да тамо после приређују неку врсту женске журке. У пријатном амбијенту препричавале би актуелне анегдоте, певале и, наравно, трачариле, међусобно се нудећи колачима, чоколадама и бомбонама, па и понеком шољицом црне кафе из ресторана хотела „Парк”.

С. Милачић

EUR/RSD 117.1527
Најновије вести