(ФОТО, ВИДЕО) НОВИ САД ОБЕЛЕЖИО СВЕТСКИ ДАН ВЛАЖНИХ СТАНИШТА Павков: Министарство животне средине по први пут издваја директна средства; Мићин: Да оставимо град бољи од оног каквог смо га наследили
У Културној станици Еђшег одржана је конференција поводом светског дана влажних подручја којој је присуствовала министарка Сара Павков, као и градоначелник Новог Сада Жарко Мићин.
Нови Сад је прошле године стекао престижну акредитацију као Град валажних подручја чиме је постао први на Балкану који је носилац овако важне титуле.
Како је истакао градоначелник Мићин Нови Сад је у круг свега 74 града у свету који носе ово престижно признање, а међу 14 у Европи.
-Нови Сад прихвата одговорност која иде са тим статусом. Зато смо у 2025. години повезали бригу о насељима са бригом о води и природи, заједно са министарком Павков и Министарством. почели смо од приобаља Дунава, обода града, Бегечке јаме, Ковиљски рит. Знали смо да без проходних канала и заштићених водених токова нема живота. Радили смо то јер је то предуслов да се заустави загађење које погађа подземне воде. На територији града се налази више од 6300 хектара заштићених влажних подручја. Доносили смо одлуке које се не виде одмах, које се не мере дневним резултатима. Зато смо започели регенерацију и седмог бунара на Штранду који ће после 18 година поново бити враћен у систем водоснабдевања. У наредним месецима нас очекује и градања бунара на Петроварадинској ади, првог после 25 година. То су тиха, али кључна улагања у систем водснабдевања која значе сигурније водоснабдевање и мањи притисак на природне системе. За заштиту животне средине у буџету смо издвојили рекордних 4,5 милијарди динара. Заштита природе је питање одговорности које град преузима према простору на којем људи живе. Да оставимо бољи град него што смо га наследили - поручио је градоначелник Мићин.
Министарка жаштите животне средине Сара Павков истакла је да је ова титула на понос свима.
-Ми Новосађани смо свесни важности очувања влажних станишта и о њима бринемо. Ова титула је на понос свима нама. По први пут су у Министарству животне средине издвојена директна средства намењена овом подручју на територији града Новог Сада чиме се потврђује институционална посвећеност. Министарство наставља да улаже и у Резерват Ковиљско-петроварадински рит путем субвенционисања као и саподршком локалним самоуправама на чијим територијама се налазе ова подручја. У фокусу је увођење савремених алата за праћење влажних станишта и примену решења заснованих на природи. Очување ритских шума у Бегечкој јами је један од приоритета. Само заједничким деловањем можемо сачувати влажна станишта - истакла је Павков.
Гојко Палалић помоћник покрајинског секретара за урбанизам и заштиту животне средине навео је да је очување влажних станишта стратешко питање за будућност Новог Сада.
- Верујем да имамо потенцијал да се представимо као град добре праксе у европским оквирима. Т је у интересу свих суграђана - рекао је Палалић.