КУД Стеван Мокрањац из Каћа чува народну традицију

Пут ка одржању традиције кроз фоклорне игре и обичаје за Каћане почео је 1956. године, када је отворена драмска секција у културно -уметничком друштву “Стеван Мокрањац”, а од 1981. године покренута је и фолклорна секција “Вељко Влаховић”, да би првобитно, али и име које данас ово друштво носи, било враћено 2000. године.
с
Фото: КУД "Стеван Мокрањац"

Тренутно КУД „Стеван Мокрањац“ броји стотинак активних чланова који су укључени у рад млађег и старијег дечјег фолклорног састава, припремног и извођачког ансамбла, као и ветеранске и певачке групе.

– Неговање традиције нашег народа, очување корена наше културе и духовности циљ је наше породице аматера окупљене у песми, игри и музици – рекао је уметнички руководилац и кореограф КУД-а “Стеван Мокрањац” Владислав Бабијановић. – На репертоару имамо двадесетак кореографија из различитих етно-кореолошких целина Србије, док у фундусу имамо много ношње, готово за сваку кореографију, од које су највећи део реконструкције, али имамо и знатан број оригиналних ношњи.

Текућа играчка сезона КУД-а почела је наступима и учешћима на смотрама и припремама за годишњи концерт, као и за републичку смотру фолклора, док је претходна, као што је случај и у другим културно-уметничким друштвима, обележена прекидима проба и отказивањем наступа.

– Претходних годину и по дана радимо у изузетно тешким околностима због епидемије, па су прекиди су трајали и по неколико недеља, али срећом, играчи су се зажелели проба и веома мали број играча је одустао од фолклора – казао је Бабијановић. – После свих пауза, чланови су били још више мотивисани за рад, па чак имамо и неколико нових.

Како је наш саговорник објаснио, током прошле играчке сезоне, КУД је извео свега неколико наступа, без годишњег концерта и без гостовања, али су фолклораши зато пажњу посветили раду у сали, те су и постављане нове кореографије.

Фото: КУД "Стеван Мокрањац"

– Тек од јуна ове године почели смо да наступамо, па смо у ових неколико месеци извели много наступа у Новом Саду, Лединцима, Кличевцу, Дубљу, Бачу, Суботици, Српском Милетићу, Лозници и Руми, а ишли смо и на Гоч, где смо имали неку врсту кондиционих припрема – навео је Бабијановић. – Ми се трудимо да објаснимо деци и омладини да фолклор није само скакање два лево, два десно јер бављење фолклором подразумева један здрав живот усмерен ка раду и учењу, разумевању једних других, поштовању и неговању своје традиције и културе, али исто тако поштовању свих различитости, развијању колективне одговорности и дисциплине.

Фолклорни ансамбл и певачка група тог КУД-а освајали су многобројна признања, међу којима је и бронзана плакета на 56. фестивалу музичких друштава Војводине у Руми 2018. године, док је певачка група освојила специјалну награду за најбољу групу певача на покрајинском Фестивалу 2016. године, као и награду за најбољу женску певачку групу на Фестивалу сеоских ансамбала села Србије у јуну ове године. Поред тога, ансамбл је освојио многобројна признања и плакете широм Србије и Војводине, и прву награду за најбољи оркестар и најбољи играчки ансамбл на фестивалу у Темерину 2014. године.


Сутра годишњи концерт

Годишњи концерт КУД-а “Стеван Мокрањац” биће одржан у недељу, 14. новембра, у 16 часова у дворани „Храм“ у Каћу и на тај начин ће бити обележен низ јубилеја –  65 година од оснивања КУД-а и 40 година од покретања фолклорне секције, као и деценија рада певачке групе, али и 10 година рада уметничког руководиоца Владислава Бабијановића. Поред домаћина, који је припремио шаролик репертоар са неколико премијерних извођења, на концерту ће наступити и ОКУД „Младост“ из Суботице.


– Сматрам да је улагање у културно-уметничка друштва у приградским насељима од изузетног значаја јер бављење фолклором у матичној средини омогућава деци да остану у свом месту и да јачају своју локалну заједницу – истакао је Владислав Бабијановић.  – У будућности планирамо да радимо на оснаживању деце и омладине у неговању традиције и културе, те се надамо се да ћемо привући што већи број деце и формирати нове групе, а радићемо и на новим кореографијама и обнављати постојеће.


Од фолклора много користи

- Много је бенефита које фолклор може да пружи деци, која тако могу да одрастају уз игру, музику, песму и буду ведрог духа – рекао је Бабијановић. – Фолклор се може посматрати и као базичан спорт па се стога препоручује за малу децу, а играње развија моторику, координацију и физичку снагу код мале деце, утиче на развој интелигенције и помаже при њиховој социјализацији.


У фолклорним друштвима незаобилазна су путовања, гостовања и турнеје, те су фоклораши из тог КУД-а до сада путовали у Сардинију 2014. године, а гостовали су и на фестивалу у Италији 2017. и 2019. године, док су Праг посетили 2017, а Беч 2018. године.

Поред Владислава, који је уметнички руководилац КУД-а “Стеван Мокрањац” од 2011. године и који пробе држи припремним, извођачким и ветеранским групама, у КУД-у са дечијим групама ради Ивана Чичак, док је вокални педагог ансамбла и уметнички руководилац певачке групе Наташа Новак. Корепетитор свим групама је Петар Цвијетић, а председница КУД-а је Александра Пајић.

Д. Андулајевић

Пројекат „Развој културног и уметничког стваралаштва” релизовала је „Дунав продукција” ДОО, уз подршку Града Новог Сада,  а ставови изнети у подржаном пројекту нужно не изражавају ставове органа који је доделио новац.

EUR/RSD 117.1776
Најновије вести