Обади кидишу на мештане Поповице

НОВИ САД: Мештани Поповице, како сазнајемо, од почетка лета муку муче с великим бројем обада који их нападају, иако никада до сада с тим инсектима нису имали проблема.
obadi
Фото: pixabay.com

О томе нас је недавно обавестио суграђанин Радослав Срећковић који има башту у том насељу, коју сваке године уређује, а тек ове године сусрео се с обадима, који га, како је рекао, уједају немилосрдно и од којих не може да се заштити.

Бранио сам се шеширом, јурио и махао рукама лево-десно да их отерам, међутим, не могу да се одбраним од њих, а што је интересантно, не слећу ми на ноге и руке, где бих могао да их видим и отарасим их се, него ми слећу на леђа и убоду ме, а онда је већ касно, казао је Срећковић.

Помислио сам, додао је наш саговорник, да се нешто чудно догађа кад има тако много инсеката који нападају људе.

Распитао сам се и по комшилику и сви имају проблема с обадима. Сви имају пецаљке и јуре их. Њихов убод је болан па се, када ме уједу, чешем по цео дан. Не знам ни како да се заштитим, ни како да их се отарасим. Не знам шта да радим, поручио је Срећковић.

С Департмана Природно-математичког факултета за биологију и екологију поручују да је ова сезона изузетно повољна за многе групе инсекта, па тако и за обаде, што је и довело до њиховог појављивања на Поповици у већем броју.

Доста влаге и повољни услови омогућавају успешан развој већег процента јединки у односу на неке друге године, тако да је у питању нормална флуктација популације, објаснио је проф. др Анте Вујић.

Према његовим речима, пошто је за женке обада потребан унос протеина кроз крв, који узимају из великих животиња, па тако и од човека, један од могућих разлога повећане концентрације јединки у неким просторима је и присуство рецимо већег броја животиња као што су краве и овце.

Не знам да ли је то случај на Поповици, али та бројност је таква ове године, а следеће их може бити много мање, закључио је наш саговорник.

Иначе, по информацијама до којих смо дошли, на овим просторима обади ретко могу пренети неку болест, али њихов убод јесте болан и често неугодан за људе, те опасан по живот оних који су алергични на њега. Убод се манифестује сврабом, болом, црвенилом или отеченим ткивом, а ако се то место инфицира, може се створити и гној. Стога поједини стручњаци саветују да се, након што се место убода опере водом и сапуном, на сваких неколико сати ставља коцка леда да би се изгегли отоци и убрзао опоравак коже. Осим тога, често се саветује да пре одласка у природу грађани нанесу на кожу средство које би могло спречити убод инсеката (антирепелент) те да се носи дужа и светлија одећа јер тамне могу привући обаде.

В. Бијелић

EUR/RSD 117.1661
Најновије вести